Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk se ve středu postavil do čela nové ukrajinské politické strany. Lidová fronta se má stát významným hráčem v mimořádných parlamentních volbách plánovaných na konec října.

Vedení nové politické formace je složeno z bývalých vysokých funkcionářů strany Vlast vedené expremiérkou Julijí Tymošenkovou. Její hvězda po drtivém vítězství Petra Porošenka v letošních prezidentských volbách podle ukrajinských novinářů pohasíná.

Středeční první sjezd Lidové fronty vynesl do čela strany kromě Jaceňuka i další bývalé spojence Tymošenkové, zejména šéfa parlamentu a někdejšího úřadujícího prezidenta Oleksandra Turčynova a ministra vnitra Arsena Avakova.

Jaceňuka jako "garanta vybudování moderní evropské státnosti" podpořil i radikální reformista Andrij Parubij, bývalý šéf vlivné Rady národní bezpečnosti a obrany. Jaceňuk, Turčynov a Avakov opustili stranu Vlast koncem srpna.

Své síly půldruhého měsíce před volbami mobilizuje i Porošenkův tábor. Jeho politická strana Solidarita se na srpnovém sjezdu přejmenovala na Blok Petra Porošenka. Předsedou se stal Porošenkův poradce a bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko. Za zvlášť důležitý fakt označují ukrajinská média skutečnost, že krátce po sjezdu Porošenkův blok podpořila strana UDAR kyjevského starosty Vitalije Klička.

Spolupráci s Blokem Petra Porošenka nevylučuje ani Jaceňukova Lidová fronta. Ministr Avakov ve středu oznámil, že v příštích dnech bude rozhodnuto o formě účasti Lidové fronty v parlamentních volbách. Promluvil i o možné spolupráci s Porošenkem - ať už ve volební kampani nebo později v parlamentu "bez komunistů a bez proruské Strany regionů".

Podle listu Ukrajinska pravda je ale spolupráce Porošenkova bloku s Jaceňukovou frontou nejistá. Zatímco premiér Jaceňuk se těsné spolupráci s prezidentem nebrání, šéf parlamentu Turčynov prý dává přednost samostatnému postupu ve volbách.

Mimořádné parlamentní volby se na Ukrajině uskuteční 26. října. Většina ukrajinských komentátorů očekává vítězství proevropských a národně orientovaných sil, průběh voleb a tím spíše jejich výsledek na neklidném východě země je ale nejistý. Vůdci doněckých a luhanských vzbouřenců označují volby za záležitost "cizího státu".