Druhý ruský humanitární konvoj dorazil v sobotu do východoukrajinského Luhansku. Informovala o tom tisková agentura ITAR-TASS. Při průjezdu východní Ukrajinou kolonu zhruba 200 kamionů doprovázely místní povstalecké milice. Nebyly hlášeny žádné incidenty.

Kamiony přivezly do bašty proruských separatistů cukr, obilí, potraviny, léky či generátory na výrobu elektřiny a zařízení na čištění vody - dohromady kolem 2000 tun humanitární pomoci.

Vjezd konvoje do města srdečně vítali místní obyvatelé, kteří mávali rukama a někteří se neubránili slzám, popisuje ITAR-TASS.

Kyjev nicméně protestoval, že k odbavení kolony nebyly na hranicích přizvány ukrajinské celní orgány. V rozporu s platným ujednáním také nedoprovázeli konvoj pracovníci Mezinárodního výboru Červeného kříže.

Kolona rusko-ukrajinskou hranici překročila v noci z pátku na sobotu. Moskva konvoj vypravila v době, kdy v konfliktním regionu panuje příměří, které ukrajinské ozbrojené síly i vzbouřenci až na občasné incidenty dodržují.

Odpoledne už Ukrajinu prvních 70 ruských kamazů opustilo. O distribuci humanitární zásilky se podle ruské agentury starají luhanští dobrovolníci, kteří balíky s potravinami a léky přepravují do skladových prostor podniků. Všechny ruské kamiony se mají vyložit během soboty.

Největší zájem je údajně o pětilitrové kanystry pitné vody. Vodovodní systém v Luhansku už týdny nefunguje, stejně jako dodávka elektřiny a plynu. V celém městě je prý v provozu jediný veřejný telefonní automat.

První ruský konvoj čítající více než 250 kamionů Moskva do oblasti vyslala v srpnu navzdory protestům Kyjeva, bez povolení ukrajinských úřadů a bez dohodnutého doprovodu pracovníků Červeného kříže.

Oba konvoje využily ruský přechod Doněck sousedící s ukrajinským hraničním přechodem Izvaryne, který je pod kontrolou povstalců.

Humanitární pomoc obyvatelům bojové zóny předpokládá jeden z bodů takzvaného minského protokolu, na němž se Kyjev se zástupci povstalců dohodl minulý pátek.

Bezprostředně po podpisu dohod tehdy Rusko oznámilo, že hodlá na Ukrajinu vyslat nejméně jeden další humanitární konvoj.

Související