Slovenský premiér Robert Fico by se postavil proti vybudování základny Severoatlantické aliance na slovenském území, a to i kdyby za to měl zaplatit odchodem z politiky.

Řekl to v rozhovoru, který v sobotu publikoval deník Nový čas.

"Je špatné, když chce někdo malé země jako Slovensko vtahovat do velkých geopolitických soubojů," prohlásil Fico.

Fico tak reagoval na záměry aliance posílit v souvislosti s ukrajinskou krizí vojenskou přítomnost ve východní Evropě. O trvalých základnách v jedné z východoevropských zemí NATO se ale údajně v Bruselu neuvažuje.

Na nedávném summitu NATO v britském Newportu Slovensko slíbilo, že pro potřeby aliance vybuduje logistické centrum v Popradu.

"I když jsme v NATO, neznamená to, že musíme mít na svém území základny s cizími vojáky. Kdyby nás do toho někdo nutil, vyvolal bych referendum," prohlásil slovenský premiér.

Fico se v rozhovoru tvrdě postavil proti sankcím, které proti Rusku kvůli jeho podpoře východoukrajinských separatistů vyhlásila Evropská unie. "Je to už třetí vlna nesmyslných sankcí a co se změnilo? Nic. Jedině to, že velmi pravděpodobně přijdou tvrdá opatření ze strany Ruska," řekl premiér slovenskému listu.

"Už nyní nám teče méně plynu, Rusové vyhrožují uzavřením svého vzdušného prostoru. A co když zakážou dovoz aut? To skutečně ve jménu geopolitické války mezi Východem a Západem máme my tady trpět?" položil si otázku předseda slovenské vlády.

Na dotaz, jaký je jeho recept na řešení ukrajinské krize, Fico odpověděl: "Jednat, jednat, jednat."

Související