Piloti letecké společnosti Air France v pondělí zahájili stávku na protest proti plánovanému přesunu pracovních míst a další činnosti do nízkonákladových aerolinek, aby tak firma držela lépe krok s konkurencí.

Na zemi zůstala nejméně polovina letadel francouzských aerolinek. Protest pilotů, který může trvat týden, by pro ně mohl být nejvážnější takovou událostí za posledních 16 let. Stávka se dotkne i pražského letiště.

V úterý budou stávkovat i zaměstnanci německých aerolinek Lufthansa. Protestní akce potrvá od devíti ráno do pěti odpoledne a podle odborového svazu Vereinigung Cockpit (VC) by měla postihnout dálkové lety, které odlétají z Frankfurtu nad Mohanem. Vedení Lufthansy doporučuje cestujícím na postižených trasách přeložit si let na jiný termín.

Není jasné, zda se stávka nějak dotkne leteckého spojení mezi Německem a Českem. Před deseti dny bylo kvůli stávce pilotů Lufthansy několik spojů mezi Prahou a Frankfurtem zrušeno, tehdy ale svaz VC vyhlásil stávku při letech na krátkou a střední vzdálenost.

Zrušený je pondělní večerní přílet z Paříže a odlet do francouzské metropole a rovněž úterní pár spojů mezi Prahou a Paříží. V úterý bude dále zrušen jeden pár spojů z Prahy do Marseille, řekla mluvčí pražského letiště Eva Krejčí.

Odbory nesouhlasí s plánem na rozšíření nízkonákladové dceřiné firmy Transavia. Pod touto značkou chce Air France otevřít nové základny v Evropě, a vzít si tak část podílu na trhu od jiných nízkonákladových aerolinek a konkurenčních společností z Blízkého východu. Francouzská firma tak kráčí ve šlépějích svého německého rivala Lufthansy, která rozšiřuje finančně úspornější služby prostřednictvím nízkonákladové dceřiné firmy Eurowings. Obě aerolinky ale ve snahách o nižší náklady narážejí na odbory. Na úterý vyhlásili stávku i piloti Lufthansy.

SNPL, hlavní odborový svaz pilotů v Air France, vyzval ke stávce od dnešního dne do 22. září. Další dva odbory SPAF a Alter chtějí, aby stávka trvala do čtvrtka. Podle jednoho z odborů by se akce mohla dotknout i osmi letadel z deseti.

Jednání s vedením aerolinek přitom v neděli průlom nepřinesla. "Zadrhla se," řekl podle AFP šéf SNPL Jean-Louis Barber.

Air France odhadly, že první den stávky budou moci zajistit 48 procent letů. Do akce se podle nich rozhodlo zapojit 60 procent pilotů. Aerolinky, které klientům poslaly 65 000 textových zpráv, cestujícím s letenkou na inkriminované dny stávky doporučily změnit si bezplatně datum odletu, nebo požádat o náhradu, pokud se let rozhodnou zrušit.

Na pařížském Letišti Charlese de Gaulla, letištích Orly a Roissy v pondělí před přepážkami Air France čekaly skupiny lidí, aby se pokusili si letenku vyměnit.

"Už mám dost toho, jak často se ve Francii stávkuje, vždycky je problém, když se člověk vrací do země," sdělil podle AFP jeden z cestujících, jemuž zrušili let domů do Lyonu.

Akcie francouzsko-nizozemské letecké společnosti Air France-KLM, jejíž je Air France součástí, dnes dopoledne klesly o více než tři procenta. Air France-KLM je za Lufthansou druhým největším leteckým přepravcem – podle příjmů – v Evropě.

Související