Skotsko může být poprvé od roku 1707 nezávislé. Český čtenář si přitom stěží může nevzpomenout na rozdělení Československa. Jsou zde podobnosti, ale také řada rozdílů. Ve srovnání se Skotskem bylo rozdělení Československa hračka. Neexistovala řada problémů, které by dnes zatížily samostatnost Skotska.

Tak například Češi neměli na Slovensku žádnou základnu ponorek ani jaderných zbraní. Neexistoval spor o dělení pobřežních vod. Státní dluh byl tehdy tak zanedbatelný, že jeho dělení nezpůsobilo komplikace. Dělení finančního systému bylo triviální. České a slovenské banky měly jen zanedbatelné množství mezistátních závazků a pohledávek. Celková velikost bankovního systému odpovídala stavu podkapitalizované socialistické ekonomiky: nestála za řeč.

V článku se dále dozvíte

  • Kdyby Skotsko bylo samostatné již v roce 2008, jeho státní rozpočet by se bez nejmenších pochyb zhroutil pod návalem finanční krize, podobně jako v Irsku. Skotsko bude muset šetřit: snižovat daně a sociální výdaje. Nakonec ale může jeho růst překonat Anglii. Podobně jako Slovensko překonává předaněné Česko.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru