Tady v Česku je předmětem vášnivých diskusí zejména Věra Jourová, která místo vytoužené problematiky evropských fondů nafasovala oblast spravedlnosti, spotřebitelské politiky a rovnosti pohlaví. Jenže podobně překvapivých kombinací se objevila celá řada.

Podívejme se třeba na oblast, které se tady v Jadrném reaktoru věnujeme nejvíc. Obor energetiky - a k tomu i klimatické změny - má spravovat bývalý španělský ministr zemědělství Miguel Arias Cañete. Tamní pravicová vláda jej nominovala s nadějí, že povede stejný obor i v Evropské komisi. Nestalo se tak.

Zatím však není jisté, zda 64letý veterán španělské politické scény slíbenou funkci získá. Poslanecké „grilování“ v Evropském parlamentu bude v jeho případě obzvlášť důkladné. Ekologové mu vyčítají podporu těžby zemního plynu z břidlic i jeho investice do těžby ropy, europoslankyním vadí Ariasovy staromódní výroky o roli žen v politice a společnosti.

Na druhou stranu je znát v energetických kruzích velká úleva, že ve funkci skončí nespolehlivý eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger. Ten slíbil každému vše a téměř nic z toho nedodržel. Na základě Junckerova výběru má mít nově na starosti digitální ekonomiku a společnost, i když - jak se sám Oettinger přiznal - oblasti technologií příliš nerozumí.

Možná to byl úmysl. Dát každému eurokomisaři oblast, ve které není silný - a ať se ukáže, co v něm je. Otázkou je, zda role „pokusných králíků“ svědčí samotným Evropanům i Evropské unii jako celku.

Související