Hlasování o samostatnosti Skotska se blíží. Při zprůměrování průzkumů za poslední týden vychází těsné výsledky: nezávislé Skotsko by rádo 49 procent rozhodnutých respondentů, 51 procent je proti.

Před čtvrtečním referendem vrcholí kampaně jak podporovatelů, tak odpůrců opuštění Spojeného království, a kromě národnostních a politických argumentů zaznívají i ty ekonomické.

1. Politická stabilita

To, čeho se zřejmě nejvíce děsí finanční trhy, je případné narušení politické stability ve Velké Británii. Do čela vlády dosud střídavě usedala Labouristická nebo Konzervativní strana (případně v koalici s Liberálními demokraty). Pokud však z Dolní sněmovny odejde nynějších 40 skotských labouristických poslanců, konzervativci si tím mohou zajistit vůdčí pozici i na mnoho let.

V článku se dále dozvíte

  • Čtvrteční referendum začalo v osm hodin středoevropského času, průzkumy se těsně přiklánějí k setrvání země ve Spojeném království. Případné osamostatnění by mohlo vyjít docela draho. Skotsko si může pohoršit na HDP, pomoci by ale mohly zásoby ropy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.