Policie na jihozápadě Anglie tento týden osvobodila osm Čechů, kteří byli proti své vůli nuceni pracovat pro skupinu osmi osob východoevropského původu. České velvyslanectví v Londýně o události ví, policie ani Češi se na ni ale v této souvislosti zatím neobrátili. Mluvčí ambasády David Steinke řekl, že jen za letošní rok řešil zastupitelský úřad 25 podobných případů.

Skupina Čechů se očividně stala cílem podvodníků, kteří nic netušící oběti vylákají do Británie za výhodnou prací, ale po příjezdu jim seberou doklady a přinutí je pracovat za velmi málo peněz, případně zcela zadarmo.

Případ s osvobozenými Čechy po několikaměsíčním vyšetřování vyvrcholil úterní razií, do které se zapojilo na sto policistů. Ti vedle osmi podezřelých, z nichž pět jsou ženy, zajistili ještě 13 dětí. Ty zřejmě pojí se zadrženými rodinné vazby. Osoby, které policie zadržela, jsou očividně také v příbuzenském vztahu.

Policisté se o případu nucených prací dozvěděli v březnu, kdy se na ně obrátil Čech, kterému se podařilo uprchnout. Postupně se policii ohlásili ještě dva další Češi. Všichni tři jsou podle policie již zpět ve vlasti.

Osvobození Češi museli například pracovat v myčkách v Plymouthu, továrnách v Cornwallu či přímo v domácnosti svých údajných věznitelů.

"O tomto případu víme z médií. Zatím nás nikdo v této věci nekontaktoval," řekl Steinke. "Je to bohužel v poslední době čím dál častější případ pracovního zneužívání," dodal s tím, že ambasáda se v letošním roce podílela na řešení 25 obdobných případů. Steinke upozornil, že ve výčtu jsou jen takové případy, kdy se na velvyslanectví obrátili přímo Češi, případně zástupci charity.

Související