V osm hodin ráno středoevropského času se otevřely dveře hlasovacích místností, v nichž se rozhoduje o budoucnosti Skotska. Snahy o osamostatnění mají historii sahající až do středověku, když ve 13. století začala první válka o skotskou nezávislost.

Naopak Československo se 1. ledna 1993 rozpadlo poměrně klidně, poukazuje americká agentura AP a připomíná označení "sametový rozvod". Na rozdíl od Skotska zde však nedošlo k žádnému referendu, což dosud někteří lidé kritizují.

"Důvodem rozpadu byly rozdíly způsobené politickými a ekonomickými reformami, které nastoupily po skončení čtyř desítek let komunismu. Zatímco Češi srdečně podporovali rychlý přechod k tržnímu hospodářství, Slováci preferovali pomalejší změny," dodává zpravodaj agentury.

V článku se dále dozvíte

  • Pokud se po čtvrtečním referendu Skotsko osamostatní, Spojené království by se mohlo inspirovat v klidném rozpadu Československa, radí zahraniční tisk. Jak však řekl bývalý prezident Václav Klaus pro BBC, rozdělit zemi je velmi jednoduché.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.