Mediálně sledované referendum ve Skotsku o nezávislosti není žádnou zásadní novinkou, což platí i pro liberální demokracie, i když se charakter referend v jednotlivých státech výrazně liší. Referendum ve Skotsku je v tomto ohledu unikátní.

Ústřední vláda v Londýně neklade žádné velké překážky případnému odtržení. Nezávislost Skotska podmiňuje vzájemnou dohodou sice o zásadních, ale nikoliv nesplnitelných záležitostech. Neobvyklá je i skutečnost, že postačí nadpoloviční většina hlasujících v secesionistickém regionu k tomu, aby se Skotsko vydalo na cestu k nezávislosti. Dalším unikátem je otázka v referendu.

V článku se dále dozvíte

  • Případné odtržení Skotska od Velké Británie je na rozdíl od většiny ostatních referend, která se na Západě v poslední době uskutečnila anebo chystají, plně v rukou prosté většiny voličů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru