Po sečtení většiny hlasů skotského referenda o nezávislosti mají velmi blízko k vítězství stoupenci pokračování svazku s Británií, kteří dosud získali přes 54 procent hlasů.

Jejich náskok sice snížil úspěch zastánců nezávislosti v největším skotském městě Glasgow, podle televize Sky News je však již úspěch odpůrců samostatnosti Skotska nezvratný. Sečteno bylo zatím 25 z 32 okrsků, z těch klíčových chybí zejména Edinburgh.

Údaje o celkové volební účasti se podle britských médií pohybují kolem rekordních 84 procent voličů.

Kromě Glasgowa uspěli separatisté pouze v trojici dalších okrsků, zatímco ostatní ovládli jejich soupeři. Dosud získali 45,67 procent, unionisté 54,33. Podle modelu televize Sky News bude celkový rozdíl mezi oběma tábory až deset procent, což by předčilo odhady z posledních průzkumů.

Důležitým úspěchem pro unionisty se stal výsledek z Aberdeenu, kde získali téměř 59 procent hlasů. Úspěšně pro ně dopadlo například hlasování na ostrovech Orkneje a Shetlandy či na Západních ostrovech či v okrscích Renfrewshire, Midlothian, East Lothian, Stirling, Falkirk či Angus. Velmi těsně zvítězili zastánci unie v okrsku Inverclyde.

Naopak hlasování v Dundee oživily slábnoucí naději na úspěch stoupenců nezávislosti. "Ano" zde řeklo 57,3 procenta zúčastněných voličů.

V oblasti nejlidnatějšího skotského města Glasgow byla s 75 procenty jedna z nejnižších účastí v celém Skotsku. Separatisté zde slavili triumf s téměř 54 procenty, to však na zvrat průběžně velkého náskoku nestačilo.

Tisíce Skotů očekávají výsledky v hospodách a barech, které zůstaly otevřeny přes noc. Hlasování provázelo několik drobných incidentů, v Dundee například sčítání zdržel falešný požární poplach. Glasgowská policie zase vyšetřuje údajný volební podvod týkající se přibližně deseti volebních lístků.

Voliči v průběhu čtvrtečního hlasování rozhodovali o tom, zda zanikne 307 let stará unie Skotska a Anglie a Edinburgh se vydá cestou samostatnosti.

Po vyhlášení konečných výsledků by měl dnes ráno v Londýně promluvit britský premiér David Cameron a oznámit podrobnosti o udělení nových pravomocí Skotsku, pokud zvítězí unionisté. Uvedla to televize Sky News. Podle britských médií by se také k referendu měla odpoledne vyjádřit královna Alžběta II. v písemném prohlášení.

 
Související