Dlouho byl Alex Salmond považován většinou obyvatel Británie za neškodného podivína, excentrika s radikálními názory. Nyní se o zachovalém šedesátníkovi píše v novinových titulcích jako o novém králi Skotska, skotském superhrdinovi nebo bořiteli Spojeného království. A to s neobvyklým zaujetím.

Jeden z význačných britských historiků David Starkey ho dokonce označil za „demokratického kaledonského Hitlera“.

Salmond, tvář skotských nacionalistů, „první ministr“ skotské autonomní vlády a vůdce Skotské národní strany, totiž ukázal, že nezávislost Skotska je skutečně reálná, a ne jen sen několika poblázněných příznivců nošení kiltu. Svoji stranu – a také možnost skotské nezávislosti – totiž začal prodávat jako sociálnědemokratickou alternativu, o něco levicovější obdobu tradiční britské labouristické strany. 

V článku se dále dozvíte

  • Odtržení Skotska od Británie se dlouho zdálo jako utopie. Šéf separatistů Alex Salmond ale ukázal, že nezávislost možná je. Hlavně díky němu se ve čtvrtek konalo historické referendum o samostatnosti země.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.