Stoupenci pokračování svazku Skotska s Velkou Británií zvítězili. Získali 55 procent hlasů, což odpovídá dvěma milionům odevzdaných lístků.

Separatisté, kteří usilovali o ukončení 307 let trvající unie Skotska s Anglií, vyhráli jen ve čtyřech z 32 okrsků.

K urnám přišlo rekordních 84 procent voličů.

Britský premiér David Cameron prohlásil, že ho výsledek těší a že by mu zlomilo srdce, kdyby Skotsko Spojené království opustilo. Zároveň skotskému parlamentu přislíbil nové pravomoci,  které se mají týkat například daní nebo sociálních dávek.

Dodal však, že větší autonomii Skotů by mělo doprovázet i posílení pravomocí Velšanů, Severních Irů a rovněž Angličanů. Slíbil také větší autonomii pro velká města.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.