Po delší době jsme si v Evropě připomněli, že státy nejsou otiskem boží mysli na zemi, ale obyčejným lidským výmyslem. Jejich hranice nejsou dány přírodním zákonem, ale jsou virtuálním vymezením prostoru, který se může kdykoli změnit. A také se mění. Společný jazyk není zárukou, že se mezi sebou lidé také dokážou domluvit.

V očekávání skotského referenda o nezávislosti opanovala veřejný prostor především debata o ekonomické výhodnosti/nevýhodnosti skotské samostatnosti a jeho ekonomické vyhlídky do budoucna. Už jsme si nějak zvykli, že penězi poměřujeme všechno, a to včetně natolik osobních věcí, jako je výchova dítěte, vzdělání, starost o nemocné nebo péče o důchodce.

V článku se dále dozvíte

  • Je otázkou, zda by kdy vzniklo Československo a později samostatné Česko, pokud bychom vše počítali s kalkulačkou v ruce. Těžko si představit Masaryka, kterak vykřikuje “chceme samostatný stát - pokud se nám to vyplatí.”

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru