Když Skoti mířili k volebním urnám hlasovat o své nezávislosti, v hlavě se jim honily myšlenky na libru, ropu, daně, případně ponorky s jadernými hlavicemi.

V hádkách unionistů a nacionalistů o konkrétní věci se ale trochu ztratilo to, co by mělo primárně zajímat ostatní Evropany – co usilování o skotskou nezávislost znamená pro fungování Evropské unie. A zdaleka nejde jen o přetlačování obou táborů ve Skotsku, zda nová země může do elitního klubu hned, nebo až za pár let vyjednávání.

V článku se dále dozvíte

  • Bojovat za sebeurčení nikdy nebylo v EU tak pohodlné jako nyní. Pokročilá integrace Evropy totiž obrousila tradiční rizika secesionismu. A skotské referendum je tak varováním Evropské unii, že nelze být jen evropskými občany ve svých regionech. Hranice členských států musí mít stále smysl.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru