Podle amerického diplomata Daniela Frieda, který má za americkou vládu na starosti koordinaci sankčních opatření, sankce USA a EU proti Rusku fungují. Fried to uvedl v telekonferenci se zástupci českých médií, mezi nimiž byly i Hospodářské noviny.

Podle amerického diplomata sankce nemají a nemohou nahradit politiku a diplomacii. Jsou ale „jedním z nástrojů“ k prosazení politických cílů, kterým je v rusko-ukrajinské krizi naplnění současného mírového plánu. Jejich účelem je, jak upozorňuje Daniel Fried, ovlivnění situace, v které si politici dělají „analýzu zisků a ztrát svého chování“.

Sankce samy o sobě problém vyřešit nemohou, ale „mohou změnit podmínky“, za kterých politici – v tomto případě Kreml – provádí svůj „výpočet“. Níže přínášíme zkrácenou verzi rozhovoru Daniela Frieda s českými médii.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.