“Nejde o Británii, jde o Skotsko,“ vysvětluje mi přibližně 40letý muž na George Square v srdci Glasgow. Jsou tři hodiny po půlnoci a centrum města je plné příznivců obou táborů, hromady skla a odpadků však napovídají tomu, že sem přišlo podstatně více voličů tábora YES. Celé Glasgow ostatně bylo v průběhu kampaně výrazně nakloněné nezávislosti.

V pestré směsici lidí potkáme několik malých dětí, velké skupiny studentů, ale i padesátníky. Všechny je spojuje touha po nezávislém Skotsku. S přicházejícími výsledky se však jejich nálada zhoršuje. “Exit poll je sice jen další průzkum, ale nevypadá to dobře,“ říká Douglas, student byznysu a anglické literatury na univerzitě v Glasgow. “Tato země se o sebe dokáže postarat a dnes jsme se měli vydat směrem k samostatnosti, ale mnoho lidí se bojí,“ křičí, protože stojíme blízko skupiny hrající na dudy.

V článku se dále dozvíte

  • Ve čtvrtek skotští občané v referendu zamítli nezávislost na Británii poměrem 55 ku 45 procentům. Náš spolupracovník v reportáži popisuje zklamání i překvapivou smířlivost obyvatelů Glasgow, kde jako v jednom z mála regionů převážili příznivci tábora YES.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.