Bezproblémové oddělení Česka a Slovenska, domluvené českým a slovenským premiérem v létě 1992 a provedené v lednu roku následujícího, bylo v Británii před skotským referendem mnohokrát citováno jako vzorový příklad.

O tom jsou ostatně přesvědčeni mnozí Češi i Slováci. Panuje přesvědčení, že dnes jsou naše vzájemné vztahy právě proto tak dobré až idylické, že jsme se rozdělili. Obě země jsou členy NATO i EU, v mezinárodní politice často zaujímají podobné postoje (někdy se chce říct bohužel), a přestože Slovensko bylo tradičně o něco chudší zemí, dnes je na tom ekonomicky podobně jako Česko, ne-li v některých parametrech i líp.

V článku se dále dozvíte

  • Referendum o nezávislosti Skotska vrátilo do veřejné debaty téma rozdělení Československa. “Rozdělit stát je snadné,” opakoval učitelskou dikcí v reportáži Roba Camerona pro BBC bývalý český premiér i prezident Václav Klaus. A má pravdu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru