Tuzemské firmy s ruskými majiteli, jako je třeba Škoda JS většinově vlastněná Gazpromem, budou mít jen minimální šanci zúčastnit se stavby první polské jaderné elektrárny. 

„Hovoříme se všemi dodavateli, kteří jsou na trhu. Jen s Rusy ne,“ řekl v rozhovoru pro HN Jacek Cichosz, ředitel polského státního podniku PGE EJ 1, který má na starosti přípravu investice a výstavbu první polské jaderné elektrárny. Potvrzuje tak předchozí zprávy o tom, že z politických důvodů je ruská technologie vyloučena.

Polsko, které je z devadesáti procent závislé ve výrobě elektřiny na uhlí, nyní připravuje výběrové řízení na dodavatele elektrárny, jež by měla stát na jednom ze dvou právě zkoumaných míst na severu Polska nedaleko Gdaňsku. „Plán je vypsat tendr na začátku příštího roku,“ řekl Cichosz v rozhovoru na Ekonomickém fóru v jihopolské Krynici.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.