Německá opozice chce u ústavního soudu prosadit, aby bývalý analytik americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden vypovídal v Berlíně o činnosti této rozvědky v Německu. Uvedl to poslanec za Zelené Hans-Christian Ströbele. Podrobnosti o příslušné žalobě proti německé vládě hodlají zástupci Zelených a postkomunistické Levice představit v pátek.

O vyslechnutí Snowdena, jenž nalezl útočiště v Rusku, má zájem zvláštní výbor Spolkového sněmu, který se zabývá činností NSA v Německu. Německá vláda ale neposkytla žádné právní záruky, že Snowdena v případě jeho návštěvy Berlína nevydá do Spojených států, které na něj vydaly zatykač. Poslanci vládních konzervativců (CDU/CSU) a socialistů (SPD) ve výboru proto prosadili, že Snowdena vyslechnou v ruském azylu, a to buď osobně, nebo prostřednictvím videokonference.

Zelení a Levice ale dlouhodobě trvají na tom, aby Snowden vypovídal v Berlíně přímo v prostorách Spolkového sněmu. Jinak podle opozičních stran nebude možné zajistit, aby bývalý analytik NSA mluvil bez vnějšího tlaku. Žaloba k ústavnímu soudu by podle Ströbeleho měla zajistit, že vláda poskytne Snowdenovi potřebné bezpečnostní záruky pro výpověď v německé metropoli.

Snowden loni předal novinářům materiály, které ukázaly, že NSA řadu let masově sledovala elektronickou komunikaci statisíců lidí po celém světě. Mezi sledovanými byla i německá kancléřka Angela Merkelová a její předchůdce Gerhard Schröder.

Bývalý analytik dostane alternativní Nobelovu cenu

Snowden se nyní skrývá v Rusku, kde získal azyl. V USA byl kvůli úniku tajných dokumentů obviněn a hrozí mu až 30 let vězení. Stockholmská Nadace Ceny za správný život tento týden oznámila, že Snowdenovi za jeho čin udělila letošní alternativní Nobelovu cenu.

Snowden se o ni podělí se šéfredaktorem britského listu The Guardian Alanem Rusbridgerem, jehož deník informace o praktikách amerických tajných služeb zveřejnil.

Nedotovaná Cena za správný život, známá spíše jako alternativní Nobelova cena, je udělována za aktivity v oblasti boje s chudobou, prosazování lidských práv a ochrany životního prostředí. Jedenatřicetiletý Snowden toto čestné ocenění dostane za to, že "s odvahou a kompetencí odhalil bezpříkladný rozsah státního sledování, které porušuje základní demokratické procesy a ústavní práva", zdůvodnila své rozhodnutí švédská nadace.

Související