Odborníci objevili softwarovou bezpečnostní chybu, která představuje potenciální hrozbu pro stovky milionů počítačů, serverů a dalších zařízení po celém světě. Chybu pojmenovanou Shellshock lze podle nich zneužít k převzetí kontroly nad přístroji, které používají softwarový prvek s názvem Bash.

Televize BBC uvedla, že problém se týká přístrojů s operačními systémy založenými na platformě Unix, jako jsou například Linux a Mac OS X.

Někteří experti tvrdí, že problém by mohl být závažnější než bezpečnostní chyba internetu zvaná Heartbleed, jež byla odhalena letos v dubnu. Podle profesora Alana Woodwarda, který se zabývá počítačovou bezpečností, umožňuje Shellshock přímý přístup k cizímu systému. "Dveře jsou otevřené dokořán," prohlásil univerzitní profesor.

Chyba Heartbleed mohla podle odhadů ovlivnit 500 tisíc počítačů po celém světě, u Shellshocku se však odhaduje hrozba pro až půl miliardy zařízení.

Také se již objevily informace o prvních útocích, které s chybou Shellshock souvisejí. Softwarové společnosti mezitím pracují na odstranění chyby.

Dobrou zprávou je, že její samotné odstranění prý netrvá příliš dlouho. "Opravili jsme 95 procent během deseti minut," uvedl pro server Wired Ryan Lackey, bezpečnostní analytik z firmy CloudFare.