Před pětadvaceti lety si Viktor Orbán získal místo v učebnicích, když jako lídr skupiny mladých maďarských liberálů vyzval v přímém televizním přenosu sovětská vojska k odchodu z Maďarska. Tentýž muž, už bez dlouhých vlasů a s mocí v zemi pevně soustředěnou ve svých rukou, letos pozval následovníky sovětské politiky k návratu do střední Evropy.

Rusko modifikovalo politiku síly a místo tanků umí použít energetickou závislost těch zemí, které ani za čtvrtstoletí nebyly schopny vybudovat si alternativní trasy pro dopravu energetických surovin. Mezi ně patří Maďarsko.
Orbánova vláda nejprve letos v lednu oznámila překvapivou půjčku, kterou si bere od Mosky na stavbu dvou bloků jaderné elektrárny Paks. A minulý týden, tři dny po schůzce premiéra Orbána s Alexejem Millerem, šéfem ruského plynárenského gigantu Gazprom, Maďaři přestali dodávat plyn na Ukrajinu. Tím tak podtrhli evropské úsilí pomoci Kyjevu v jeho sporu s Kremlem.

Orbánova logika je navenek jasná: Maďarské domácnosti jsou ze všech středoevropských států nejvíce závislé na plynu a v maďarských zásobnících bylo jen 61% možné kapacity, nejníže naplněné rezervoáry ze zemí Evropské unie. "Měli bychom se připravit na nejhorší," vysvětlil Orbán s odkazem na nadcházející zimu, kdy to s dodávkami plynu přes Ukrajinu dál do Evropy může být všelijaké. Maďarská roční spotřeba je 9 miliard krychlových metrů ročně, z vlastních zdrojů má jen 1,5 miliardy, zbytek dováží z Ruska.

Ale v sázce může být ještě něco dalšího. Gazprom, který má po Evropě různé potíže, se bojí toho, že plyn přes Ukrajinu přeruší (nebo si budou brát) sami Ukrajinci. A aby uspokojil zákazníky, tak potřebuje mít někde něco uloženo, co může na evropský trh bezpečně dodat. Maďarsko by se tak mohlo stát takovým ruským plynovým tankerem uvnitř Evropské unie.

Není jasná cena a množství toho, co nyní Maďaři budou dostávat. Jisté je, že po loňském odkupu zásobníků od německého E.ON ovládá místní trh i přepravu státem vlastněná firma MVM. Takže detailů se podobně jako v případě smlouvy o jaderné půjčce asi jen tak nedočkáme.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Cokoli státního je v nyní centralizovaném Maďarsku v rukou Viktora Orbána a jeho nejbližšího kruhu. Do rozhodování o energetice premiér a nový ministr zahraničí Péter Szijjártó, dříve Orbánův mluvčí a koordinátor vztahů s Ruskem, nepouštějí ani dlouholeté experty své strany, kteří například prosazovali vybudování interkonektorů do Chorvatska, kde se plánuje terminál na zkapalněný plyn LNG.

Nejprostší vysvětlení Orbánových proruských kroků je v jeho náhledu na západní pojetí politiky, které se v očích maďarských konzervativců ukázalo jako pro Maďary nevyhovující. Sám premiér sklidil po celé Evropě kritiku za své srpnové vystoupení, v němž odvrhl liberální pojetí politiky jako nevhodné pro Maďarsko.

V tomto kurzu pokračoval i víkendu, když hovořil k vedení křesťanských demokratů, nominálně koaličních partnerů Fideszu, ale de facto jeho podřízenou frakcí. "Liberálové by nebyli schopni snížit platby za energie nebo pomoci dlužníkům, kteří si napůjčovali v cizích měnách, zdanit nadnárodní koncerny nebo banky. Křesťanští demokraté ano," zdůrazňoval maďarský premiér. Po volební porážce v roce 2002 pod sebe sjednotil všechny proudy maďarské pravice s výjimkou extremistů a v Evropě má nejblíže k bavorským křesťanským sociálům.

"Kulturní mise liberálních hodnot ve světě selhala," řekl Orbán, který mezi velikány křesťanské demokracie zařadil Konráda Adenauera a Roberta Schumanna, jedny z otců evropské integrace. S ní má ovšem Orbán velké problémy jako s liberálním projektem, i když evropských peněz se nezříká a přes veškerou euroskeptickou rétoriku unii vlastně až do pátečního zastavení toku plynu na Ukrajinu nepodtrhl.

Energetika je tématem, na kterém se mohou ukázat největší přednosti i slabosti Orbánovy politiky, protože na rozdíl třeba od regulace médií nebo nevládních organizací, je vláda závislá na vnějších okolnostech.
Šéf premiérovy kanceláře János Lázar o víkendu oznámil dlouho připravovaný nápad, že vláda zřídí neziskovou společnost, která bude dodávat domácnostem i firmám energie "levně a spolehlivě". To je v celkové logice dosavadní politiky maďarské vlády vstřícný krok vůči voličům dva týdny před místními volbami.

Ale jadernou půjčkou a nejnověji zastavením dodávek Ukrajině se stal Orbán ruským vazalem. Mizí tak obraz mladého radikála požadujícího maďarskou nezávislost a nastupuje pragmatik, obětující principy i historickou zkušenost vlastního národa ve prospěch svého mocenského postavení.