Turecká armáda posiluje svůj dohled u hranic se Sýrií, přibyly stovky dalších vojáků a tanky. Situace se vyostřila poté, co v pondělí na území Turecka přistálo několik zbloudilých granátů vypálených bojovníky Islámského státu (IS). Podle místních kurdských úřadů bylo zraněno pět lidí.

Podle agentury Bloomberg dopadl jeden z minometných granátů blízko hraničního přechodu Mursitpinar, nedaleko skupiny novinářů a příslušníků tureckých bezpečnostních sil. Další granát dopadl poblíž uprchlického tábora, asi kilometr od hranic do vnitrozemí Turecka. Přibližně dva tisíce uprchlíků byly z této oblasti následně přesunuty, brzy poté na místo přijely tanky.

Turecká vláda se nyní snaží rozšířit své pravomoci pro nasazení vojáků ve vojenských operacích za hranicemi země, uvedl deník Hurriyet.

Syrští civilisté se kvůli náletům na cíle IS odvracejí od opozice

Spojenecké nálety na cíle radikálů v Sýrii obracejí tamní veřejnost proti sekulárním oponentům prezidenta Bašára Asada. To odporuje zájmům Washingtonu, a jak v úterý napsala agentura Reuters, může to zkomplikovat záměr Spojených států učinit ze Syrské svobodné armády (FSA) hlavního pozemního spojence leteckých úderů.

Nálety, jichž se kromě USA účastní několik jejich arabských spojenců, si vyžádaly zřejmě také oběti mezi civilisty. Tento fakt spolu s nepřesně vyjasněnými motivy USA obrací veřejnost proti FSA, která zásadně nesouhlasí s činností islámských fundamentalistů z radikálních skupin, které však z pohledu boje proti Damašku patří k jejím spojencům.

"Lidé se zlobí na nás," řekl Ahmad Saúd, který v roce 2012 dezertoval ze syrské armády a založil opoziční bojovou skupinu 13. divize, jež se považuje za součást FSA.

K FSA se volně připojily další bojující skupiny, jež se těší podpoře Západu nebo o ni usilují. V Saúdově oddílech je 1700 lidí a některé věci jim citelně chybějí – od obuvi po zbraně. Syřané tyto skupiny spojují se Západem a považují je za spoluodpovědné za škody, jež způsobují nálety.

Nálety na radikály z Islámského státu v Sýrii trvají teprve týden. USA se snaží civilním obětem vyhnout a začaly prověřovat zprávy o údajných obětech mezi civilisty. Už v pátek ale v některých oblastech ovládaných IS lidé proti leteckým úderům pořádali protesty.