Nová polská vláda premiérky Ewy Kopaczové získala ve středu důvěru parlamentu. Nástupkyně nového šéfa Evropské rady Donalda Tuska tak povede zemi až do voleb plánovaných na příští rok. Kopaczová v mnohahodinové debatě před hlasováním mimo jiné prohlásila, že její kabinet bude usilovat o větší vojenskou přítomnost Spojených států v Polsku a bude podporovat uzavření dohody o volném obchodu mezi USA a Evropskou unií.

Podle očekávání hlasovali pro nový kabinet všichni poslanci Kopaczové Občanské platformy (PO) i menšího koaličního partnera Polské strany lidové (PSL). Spolu s hlasy liberálního Tvého hnutí (TR) a nezávislých poslanců získala vláda celkem 259 hlasů, zatímco proti bylo 183 zástupců opozice.

Před hlasováním se u řečnického pultu vystřídali přední polští politici, jejichž vystoupení se odehrávala v tónu laděném dle politické příslušnosti. Zatímco zástupci PO Kopaczovou vesměs oceňovali, expremiér Tusk ji nazval odvážnou, zástupci konzervativně opoziční strany Právo a spravedlnost označili její vládu za zkompromitovanou a sama Kopaczová prý nemá "morální základ" pro vedení země.

Kopaczová v dopoledním projevu, v němž poslance seznámila s hlavními záměry svého týmu ministrů, uvedla, že Polsko by mělo splnit kritéria pro zapojení do eurozóny. Podle jejího přesvědčení by to pomohlo hospodářství země.

Termín, kdy by Polsko mělo přejít na euro, premiérka nekonkretizovala. Nicméně konstatovala, že rozhodující pro jeho určení bude postup zlepšování ekonomiky a větší stabilita eurozóny.

"Před odpovědí na otázku týkající se kalendáře přechodu na euro si musíme položit otázku jinou: jaká je situace eurozóny a kam míří," zdůraznila podle agentury AFP premiérka. Pokud se bude eurozóna posilovat, pak by Polsko podle ní mělo splnit všechna kritéria pro začlenění, "což by bylo v každém případě dobré pro ekonomiku".

"Pragmatickou politiku" chce Kopaczová uplatňovat ve vztahu k Ukrajině, poznamenala agentura DPA. Považuje přitom za důležitý společný postoj mezinárodního společenství k tamnímu konfliktu.

Nová šéfka vlády v této souvislosti také dala najevo, že má v úmyslu upevňovat pozici Polska v Evropské unii a dál usilovat o vytvoření takzvané energetické unie. "Nemůžeme se spokojit se situací, že Polsko a státy tohoto regionu jsou vydány na milost a nemilost dodávkám plynu," zdůraznila s narážkou na nebezpečí, že Rusko by jako hlavní dodavatel plynu zejména do středoevropských zemí mohlo tuto energetickou surovinu využít kvůli ukrajinské krizi jako nátlakový prostředek.

Kopaczová v nástinu plánovaného postupu svého kabinetu rovněž uvedla, že má v úmyslu vést dialog s občany. "Jsme tu nikoli pro sebe, ale pro občany," prohlásila. Prvním krokem má být ochota jednat.

Související