Francouzská armáda zřídí na severu Nigeru vojenskou základnu, ze které se bude snažit zastavit ozbrojence z teroristické sítě al-Káida, kteří proudí saharským regionem mezi jižní Libyí a Mauritánií. S odvoláním na nejmenované francouzské diplomaty o tom informovala agentura Reuters. Paříž se snaží islamisty zastavit již delší dobu, nyní by chtěla do oblasti poslat další vojáky.

Nový plán předpokládá, že asi 3000 francouzských vojáků by nyní měly působit v Mali, Burkina Fasu, Nigeru a Čadu. Jejich cílem je zničit islamistické bojovníky, kteří se v regionu vyskytují. Dalších 1000 vojáků jim poskytuje logistickou podporu z Gabonu a Senegalu.

Podle nejmenovaného diplomata vznikne nová základna na severu Nigeru. Vše souvisí i se situací, která v současné době panuje v Libyi, se kterou Niger sousedí. Francie ani Niger nezveřejnily, kde se má základna nacházet. Podle všeho ale bude ležet někde u města Madama v opuštěné pouštní oblasti, kde mají své vojáky již Nigeřané.

Francouzští představitelé již několik měsíců opakují, jak jsou znepokojeni současnými událostmi v Libyi, kterou zmítá chaos a boje mezi vládními vojáky a islamistickými milicemi. Politické vakuum na severu Libye by přitom mohlo umožnit radikálním skupinám na jihu, aby se přeskupily a začaly být aktivnější. A tomu chtějí Francouzi zabránit, uvedla agentura Reuters.

Na jihu Libye prý nyní působí asi 300 bojovníků napojených na organizaci al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM). V oblasti již operují i francouzská a americká bezpilotní letadla, která vzlétají z nigerské metropole Niamey.

Francouzi se nedávno zapojili do leteckých úderů proti islamistům v Iráku. K francouzskému odhodlání bojovat ještě aktivněji proti teroristům nejspíš přispěla i vražda francouzského občana z minulého týdne, kterou mají na svědomí právě islamisté, tentokrát v Alžírsku.

Související