Odpovědi na desítky doplňujících dotazů chtějí europoslanci po české kandidátce na eurokomisařku Věře Jourové předtím, než padne definitivní stanovisko k výsledku jejího středečního slyšení. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz již jejich znění zaslal předsedovi příští Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi. Podle informací ČTK má Jourová na odpovědi čas do nedělního večera.

Ještě ve čtvrtek v podvečer přitom nebylo zcela jasné, do jakého termínu by měla česká kandidátka do komise odpovědi vypracovat.

"Dostanu otázky, pokud vím, tak dnes nebo zítra. Nevím, musím se podívat. A dostanu termín, který splním, a pak se uvidí, co bude dál. Já samozřejmě nechci předjímat rozhodnutí Evropského parlamentu," prohlásila v Praze Jourová po čtvrtečním setkání s prezidentem Milošem Zemanem.

Jourová, která by se měla v Junckerově týmu stát eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví, musela kvůli rozsahu své odborné náplně ve středu oslovit poslance hned ze čtyř výborů - pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, pro právní záležitosti, pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a pro práva žen.

Přestože ona sama měla po tříhodinovém slyšení dobrý pocit, europoslanci se ve středu večer na hodnocení jejího vystoupení shodnout nedokázali. Vyžádali si proto ještě písemné odpovědi na doplňující otázky. Další setkání koordinátorů je naplánované na úterý, až tehdy by se tedy zřejmě mělo o Jourové rozhodnout. 

S vystoupením Jourové měli problém především členové výboru pro občanské svobody a spravedlnost. Nyní žádají konkrétní odpovědi a vyjasnění některých částí z vystoupení kandidátky, třeba okolo dohod s USA o ochraně dat evropských občanů, evropského zatykače či zřizování úřadu Evropského veřejného žalobce.

Otázkám čelí i maďarský a britský kandidát

Spolu s dopisem o Jourové odešly večer z europarlamentu také dokumenty týkající se žádosti o dodatečné odpovědi od maďarského kandidáta Tibora Navracsicse a také pro britského uchazeče o křeslo v komisi Jonathana Hilla. Ten byl měl ale příští týden přijít odpovídat ještě jednou osobně.

 Potíže mají také Španěl Miguel Arias Caete či Francouz Pierre Moscovici. Dodatečné slyšení stále ještě může čekat kromě Hilla také Moscoviciho, u něj zatím rozhodnuto není. V kuloárech europarlamentu se tak už začínají objevovat úvahy o možných změnách v Junckerově týmu.

Související