Kyjevská radnice se rozhodla přejmenovat několik desítek ulic a zbavit je názvů zděděných ze sovětské éry. Oznámil to šéf kulturního odboru městského zastupitelstva Ihor Lucenko.

Zmizet by z ulic měla jména bolševických vůdců, kyjevské mapy opustí i sovětský revoluční spisovatel Maxim Gorkij, který měl ulice hned ve třech čtvrtích.

Nová pojmenování hledali kyjevští radní většinou v ukrajinských národních dějinách, v literatuře a umění. Gorkého například nahradí ukrajinský předválečný politik a sovětský vězeň Kyrylo Osmak, Leninova třída ponese jméno ukrajinského vojevůdce ze 17. století Pjotra Dorošenka.

O svou ulici přijde i Leninova manželka Naděžda Krupská, kterou nahradí ukrajinský etnograf a historik z 19. století Pavel Čubinskyj.

Odstraněny budou tabulky se jmény bulharského revolucionáře Jiřího Dimitrova a bolševického vojevůdce a politika Michaila Frunzeho, zmizí pojmenování typu "Krasnoarmejská" nebo "Čekistů" oslavující příslušníky Rudé armády a bolševické tajné služby.

Místo nich se objeví ulice se jménem kyjevského rodáka, spisovatele Viktora Někrasova, svou ulici bude mít v Kyjevě i populární místní herec Ivan Mikolajčuk.

Přejmenování zhruba třicítky kyjevských ulic, z nichž některé procházejí přímo středem města, má podle průzkumů podporu většiny místních obyvatel. Podle agentury Unian se pro nahrazení starých sovětských názvů novými vyslovily dvě třetiny dotázaných.

Související