V pražském sídle poradenské společnosti PwC začala minulý týden fungovat kavárna, v níž pracují lidé s postižením. Je to vůbec poprvé, co na půdě soukromé firmy otevřela kavárna provozovaná jako sociální podnik. Provozovatelem je nezisková organizace Startujeme. Celkem v kavárně, do níž chodí převážně zaměstnanci PwC, našlo práci devět lidí s lehkým mentálním postižením. 

„Naše kavárna nabízí zaměstnání lidem, kteří by jinde těžko dostali šanci. Forma spolupráce, kdy se velká mezinárodní společnost rozhodla takovýmto způsobem podpořit neziskovou organizaci, je přitom v českém prostředí jedinečná,“ říká řídící partner PwC Jiří Moser.

V kavárně v sídle PwC na pražské Pankráci pracují dva profesionální barmani a šest lidí s postižením na pozicích pomocných barmanů.

„Důležité je, že zajišťujeme pro PwC nejen provoz kavárny, ale i cateringové služby pro jejich konferenční sály. Profesionální barmani působí zároveň také jako pracovní asistenti a našim zaměstnancům s postižením pomáhají v jednotlivých pracovních činnostech,“ říká Radka Prokopová ze sdružení Startujeme.

Kavárna nabízí snídaně či lehké obědy ve formě polévek, obložených baget a salátů. „Také nabízíme až 60 druhů pečiva, které vozíme z naší pekárny Na Návsi v Jílovém u Prahy. Pečeme vše podle tradičních receptur, v žádné fázi výroby pečivo nemrazíme. Zaměstnanci PwC si tak mohou každý den odnést domů čerstvý chléb a další pečivo. Nabízíme také fresh juice, který si sami vyrábíme,“ dodává Prokopová.

"Velmi vítám to odhodlání a porozumění. Lidé v PwC pochopili, že někdo musí jako první prolomit tu zbytečnou bariéru mezi firemním světem a lidmi s postižením, respektive takovými organizacemi, jako je ta naše. Věřím, že vzájemné nadšení vytrvá," uvedl Jakub Knězů, ředitel Startujeme.

Startujeme společně se svým zakladatelským sdružením Etincelle zaměstnává dohromady 90 lidí s postižením. Pracují v pekárně, v kavárnách v Praze a v Kladně, při úklidu veřejných prostranství nebo na farmě. Díky tréninku na těchto pozicích pak mají větší šanci uspět na otevřeném trhu práce.

"Firma PwC ČR nás oslovila, abychom se zúčastnili výběrového řízení na provozovatele firemní kavárny. V tomto tendru byly jak běžné cateringové firmy, tak i právě sociální podnikatelé. Relativně náročné a dlouhé výběrové řízení jsme nakonec vyhráli," upřesňuje Prokopová.

Dalším příkladem, kdy se podařilo umístit sociální podnik do jiné instituce, je Naše kavárna v areálu Thomayerovy nemocnice v Praze. Je zařízena ve stylu 30. let minulého století a jedná se o projekt občanského sdružení Lékořice.