Ekonomičtí ministři izraelské vlády premiéra Benjamina Netanjahua schválili plány na prodej minoritních podílů ve výši až 49 procent ve státních společnostech na akciové burze v Tel Avivu.

Privatizace se má uskutečnit v příštích třech letech a vláda očekává, že z ní získá 15 až 20 miliard šekelů (89,2 až 118,9 miliardy Kč), které chce použít na snížení dluhu. Oznámilo to dnes ministerstvo financí.

Návrh na privatizaci vyvolal nejprve odpor mezi ministry, pod které spadají firmy určené pro privatizaci, jako ministra dopravy, ministra národní infrastruktury, energie a vodních zdrojů, ministra životního prostředí a ministra komunikací.

Ředitel úřadu premiéra si proto svolal tyto ministry a po dvouhodinovém bouřlivém jednání se jim podařilo dosáhnout kompromisu, který umožnil schválení návrhu privatizace předloženého ministerstvem financí, uvedl na svých internetových stránkách izraelský ekonomický list Globes.

Mimo jiného bylo dohodnuto, že každou emisi akcií musí schválit vláda, a ne pouze ministerstvo financí. Privatizace by se také neměla dotknout kompetencí vládních ministrů odpovědných za jednotlivé státní firmy.

Mezi privatizovanými společnostmi mají být elektrárenské firmy, vodárny, železniční a poštovní společnosti a dodavatelé zbrojovek. Kromě prodeje podílů na akciové burze kabinet plánuje i přímý prodej některých firem soukromým majitelům.

To by měl být případ třeba přístavů. Podle agentury Reuters chce příští rok Izrael prodat minoritní podíly v poštovní společnosti a ve firmě Israel Natural Gas Lines a zprivatizovat firmu Israel Military Industrie, přístav Ašdod a několik menších firem.

Související