Proč se ministerstvo obrany rozhodlo pro otevřené výběrové řízení na nákup radiolokátorů MADR pro českou armádu? Podle náměstka ministra obrany pro obranné akvizice Bohuslava Dvořáka ovlivnila způsob pořízení i krize na Ukrajině.

Armáda dostane nové radiolokátory od vítěze otevřeného výběrového řízení, které bude vypsáno ještě do konce letošního roku. Zájem už projevily domácí firmy sdružené v Asociaci českého obranného a bezpečnostního průmyslu, ale také zahraniční společnosti.

Rozhodnutím o způsobu pořízení ministerstvo fakticky smetlo ze stolu vývoj a výrobu radiolokátoru ReUNION, který prosazovala společnost Retia. Jedním z požadavků armády totiž je, aby se pořídil radar, který v současné době již existuje a je odzkoušený. 

Kromě této podmínky ovlivnila rozhodování také stále nejistá situace na východ od nás. „Do celého procesu negativně vstoupila i krize na Ukrajině, protože požadavek na nové lokátory u Maďarska a Slovenska byl původně rozložen v delším časovém horizontu. Jejich lokátory jsou zabezpečovány ruskou firmou, která se ocitla na černé listině Evropské unie, takže tím pádem musely tyto dvě země uspíšit obměnu této techniky. Z toho důvodu jsme se dostali všichni do časové tísně.“

Podle Dvořáka není čas na další váhání. Otázka pořízení radarů byla v minulosti už několikrát odložena a v současné době je termín dodání prvního radaru na konci roku 2017 hraniční a nesmí být posunut. Cena zakázky se bude pohybovat mezi 1,5 až 1,7 miliardy korun.

Staré a drahé

Česká republika používá téměř padesát let staré ruské radary P-37, které neodpovídají dnešním požadavkům. Každý rok výrazně roste riziko jejich fatálního poškození a stejně tak i náklady na jejich provoz a údržbu.

Spekulace, že by Polsko a Slovensko zvažovaly odstoupení od vývoje společného radaru v rámci V4 od firmy Retia, Dvořák razantně popřel. Pořízení radarů v rámci V4 může mít totiž i jinou formu: například společné výběrové řízení. „I přes naše rozhodnutí pro otevřené výběrové řízení, není projekt V4 mrtev. Všechny státy projevily obrovskou vůli spolupracovat a jediný nedostatek, který nyní máme, je čas.“

Dvořák připustil, že k českému výběrovému řízení se může aktuálně připojit kterákoliv ze zemí V4. Dokonce by to považoval za velmi výhodné, a to nejen kvůli množstevní slevě, kterou by země mohly získat.

„Byla by to obrovská výhoda, pokud bychom měli jeden typ radiolokátorů a také pokud bychom postupovali jednotně. Je obrovský rozdíl, pokud se pořizuje pět lokátorů, nebo patnáct. Nicméně to nechci předjímat, protože rozhodnutí o tendru už padlo, ale jak jsem řekl – možnost připojit se má kdokoliv, kdo splňuje naše podmínky,“ uvedl Dvořák.