Španělsko hlásí první případ eboly u pacienta, který nepobýval v západní Africe.

Místní zdravotní sestra se údajně nakazila od muže, který byl se zákeřným virem převezen ze Sierry Leone do madridské nemocnice.

První případ přímého nakažení ebolou u pacienta v Evropě v pondělí potvrdila španělská ministryně zahraničí. Úřady podle ní stále pracují na zjištění původu nákazy a přijaly také přísná bezpečnostní opatření, která mají "zaručit bezpečnost občanů".

Zdravotní sestra pečovala o devětašedesátiletého duchovního Manuela Garcíu Vieja, který nemoci po převozu do Španělska na konci září podlehl, uvedla španělská média.

Prvním, kdo na ebolu ve Španělsku zemřel, byl misionář Miguel Pajares, který se nakazil v Libérii.

Organizace Lékaři bez hranic v pondělí oznámila, že se v Sieře Leone nemocí nakazila jejich norská spolupracovnice. Podle norských médií by měla být k ošetření na speciální oddělení nemocnice v Oslu převezena v úterý.

Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhl k 1. říjnu počet obětí eboly 3439 z celkem 7492 zaznamenaných případů nákazy.

Ebola se poprvé objevila v březnu v Guineji a od té doby se rozšířila do sousední Libérie a Sierry Leone. Případy se objevily i v Nigérii a Senegalu. Jde o nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus eboly identifikován.

Související