Prezident Miloš Zeman vetoval zákon o státní službě a vrátil ho sněmovně. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman předlohu kritizoval na začátku září při svém vystoupení před poslanci. Vadila mu pozice politických náměstků a chtěl, aby ji poslanci z návrhu zákona odstranili. "Poslanecká sněmovna však mou žádost motivovanou zájmem o racionální výstavbu státní správy neakceptovala," napsal nyní prezident předsedovi Poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi.

"Zároveň jsem nucen konstatovat, že zákon o státní službě vyvolává zásadní ústavněprávní pochybnosti, od nestandardní procedury jeho projednávání přes některá jeho zmocňovací ustanovení nebo mezery v zákoně až po neurčitá nebo nejasná ustanovení," dodala hlava státu.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že koalice se pokusí veto co nejdříve přehlasovat. S výtkami prezidenta premiér nesouhlasí, veto jej ale nepřekvapilo. "Předpokládám, že teď uděláme všechno pro to, abychom o vetu hlasovali co nejdříve. Očekávám, že budeme mít dostatek hlasů pro to, abychom veto zvrátili a aby zákon začal od ledna platit," řekl Sobotka. Pokud se podle Sobotky nepodaří zařadit hlasování o služebním zákonu na říjnovou schůzi sněmovny, nevylučuje koalice svolání mimořádné schůze.

Prezident poslancům v září řekl, že je kvůli zákonu odhodlán obrátit se i na Ústavní soud. "Vím, že sněmovna může mé veto přehlasovat. Ústavní soud už ale vydal judikát, kterým odsuzuje přílepky. A paragraf 174 (ten zřizuje politické náměstky – pozn. red.) přílepkem evidentně je, s podstatou zákona nemá nic společného," pohrozil Zeman.

Sobotka se ale domnívá, že prezident nemá pro podání ústavní stížnosti, při kterém jej chtějí podpořit i zástupci Úsvitu, důvod. "Nezaznamenal jsem názor žádného právního experta, který by potvrzoval domněnku pana prezidenta, že tady snad jsou nějaké důvody pro podání ústavní stížnosti," uvedl premiér. Podle něj je kritizovaný paragraf o náměstcích součástí zákona od doby, kdy byl Zeman předsedou vlády. "Předpokládám, že když to nebylo protiústavní tehdy, nebude to protiústavní ani dnes," dodal Sobotka.

Zeman: Náměstci nebudou nic dělat

Podle prezidenta nebudou političtí náměstci nic dělat a budou pouze brát plat. Služební zákon by v současné podobě navíc nevedl k odpolitizování státní správy, naopak by ji zpolitizoval ještě silněji. Podle návrhu by každý ministr mohl mít až dva politické náměstky. Ti by měli sloužit jako poradci ministrů a například je zastupovat na jednáních senátních a sněmovních výborů.

Jenže podle Zemana budou i nadále ministři schopní se ze zahraničních cest včas na projednávání důležitých bodů své agendy vrátit, případně jednání podstatných bodů přesunout. "Nemám nic proti rozšiřování počtu odborných náměstků. Ti političtí ale nemají na práci nic kromě zastupování ministra, což zvládnou i odborní náměstci. Političtí náměstci budou jen intrikovat," dodal prezident.

O konečnou podobu zákona se bojovalo i na půdě parlamentu. Vládní koalice ČSSD, ANO a lidovců musela ustoupit požadavkům opozice, a vypustila z návrhu zřízení Generálního ředitelství státní služby. Většinu jeho pravomocí má převzít ministerstvo vnitra, kde bude zvláštní sekce v čele s náměstkem pro státní službu. Podle požadavku pravice se taky státní správa proti původnímu znění novely více otevře lidem z jiných sfér.