Šťastlivci, kteří ukořistili kusy obří Leninovy sochy svržené minulý týden v Charkově, je nyní rozprodávají v internetových aukcích. Snaží se tak vybrat peníze na pomoc ukrajinské armádě bojující na východě země.

“Prodávám Leninovo ucho. Vybrané peníze přijdou na nákup termální kamery pro první charkovský batalion. Ucho váží 35 kilogramů. Uslyšíte skrz něj celý Donbas,“ napsal na svém facebookovém profilu majitel obřího ucha Aleksandr Makarenko.

Komu nestačí ucho, může si pořídit také bronzový nos vůdce komunistické revoluce. Mladík jménem Oleksij ukázal médiím tento úlovek s tím, že jej rovněž hodlá dražit ve prospěch ukrajinské armády. “Pokud mi někdo řekne, že je připraven vybavit jeden batalion třeba spodním prádlem nebo zimním oblečením, nos mu s radostí přenechám. Samozřejmě pokud někdo jiný nebude ochotný vybavit bataliony dva,“ uvedl v krátkém komentáři pro rádio Svobodná Evropa.

Většina pozůstatků z 8,5metrové sochy, kterou několikatisícový dav protiruských demonstrantů svrhl 28. září, stále ještě zůstává na charkovském náměstí Svobody. Vzhledem k její několikatunové váze je totiž těžké ji z místa odklidit.

Jak se k této netradiční formě crowdsourcingu postaví autority, zatím není podle Svobodné Evropy jasné. Svržení monumentu, který náměstí dominoval od roku 1967, policie pouze přihlížela. Místní starosta Genadij Kernes však další den svolal tiskovou konferenci, na které chování demonstrantů rozčíleně odsoudil a vyjádřil přání sochu na náměstí restaurovat. Policii rovněž nařídil viníky tohoto “barbarského ničení městského majetku“ potrestat.

Na Ukrajině bylo po únorovém převratu zatím strženo kolem 300 soch Lenina, více než dva tisíce jich ale ještě v ukrajinských městech stojí.

Související