Alenka Bratušeková ze Slovinska eurokomisařkou nebude. Její rezignaci ve čtvrtek oznámil předseda příští komise Jean-Claude Juncker.

Bratušeková, která měla být místopředsedkyní komise pro energetickou unii, tento týden nezvládla slyšení v Evropském parlamentu a nezískala podporu příslušných výborů.

"Její rozhodnutí je výrazem oddanosti Evropské unii, Slovinsku a demokratickému procesu," uvedl Juncker. Bratušeková mu prý svým rozhodnutím pomáhá dořešit složení jeho Evropské komise, na něm pracuje společně s členskými zeměmi a europarlamentem.

Budoucí šéf komise dodal, že je v těsném kontaktu se slovinským premiérem Mirem Cerarem a vedením europarlamentu.

Sama Bratušeková svůj rezignační dopis zveřejnila na sociální síti Facebook. V doprovodném textu uvedla, že končí, neboť nechce komplikovat proces jmenování nové Evropské komise. Podotkla, že je si vědoma své odpovědnosti za vzniklou situaci, ale také všech okolností jmenování. "Doufala jsem, že Slovinsko v komisi získá silnou pozici a že se u tak důležité kandidatury domácí politika sjednotí. Mé hodnocení bohužel nebylo správné," napsala.

Slovinská expremiérka Bratušeková byla jediná z 27 budoucích komisařů a místopředsedů komise, kterou výbory europarlamentu odmítly potvrdit. Kritizována byla nejen za malou znalost přiděleného portfolia, ale také za to, že se do komise za Slovinsko v zásadě nominovala sama.

Na vládě v Lublani nyní bude, aby přišla s novým jménem. Dvě největší evropské politické frakce – lidovci z EPP i socialisté z S&D – ve čtvrtek daly najevo, že by podpořily kandidaturu současné socialistické europoslankyně Tanjy Fajonové, která má prý potřebné zkušenosti i znalosti.

Jejich vyjádření odmítl slovinský europoslanec z liberální ALDE jako nepřípustný nátlak na suverénní rozhodování jeho vlády. Bratušeková se právě k této frakci hlásila.

Také slovinský premiér Cerar v odpoledním prohlášení postoj S&D odmítl jako "nepřiměřené ultimátum". Zdůraznil, že výběr komisaře europarlamentním frakcím nepřísluší. Uzavřel, že jeho vláda pošle Junckerovi do Bruselu nové jméno co nejdříve.

Evropský parlament o komisi hlasuje jako o celku. Letos by se tak mělo stát 22. října, aby se Junckerův tým mohl ujmout práce od začátku listopadu.

Související