Hongkongská vláda překvapivě zrušila páteční rozhovory se studentskými vůdci prodemokratických protestů. Vůdci následně vyzvali veřejnost, aby se k jejich protestům připojila. Studenti a další protestující chtějí pokračovat v okupaci ulic Hongkongu.

Demonstrující usilují o změnu volebního systému a rezignaci současného vůdce této zvláštní administrativní oblasti Číny. Právě díky plánovaným jednáním se protesty zklidnily, zpráva o zrušení rozhovorů tak může vést k nové eskalaci napětí.

Vláda se k tomuto kroku rozhodla poté, co studenti vyzvali demonstrující, aby se v pátek vrátili do ulic, a vyvinuli tak nátlak během jednání, odůvodnila zrušení rozhovorů hlavní vyjednávačka za vládní tábor Carrie Lamová. Nyní v různých částech Hongkongu protestuje několik set lidí, před několika dny jich byly v ulicích asijské finanční metropole desítky tisíc.

Situaci v Hongkongu vyostřuje také kontroverzní případ, který se týká vůdce města. Skupina zákonodárců požádala antikorupční úřad, aby zahájil vyšetřování vůči nejvyššímu představiteli Hongkongu. Předseda výkonné rady Hongkongu Leung Čchun-jing dostal údajně od australské společnosti UGL zaplaceno 6,4 milionu dolarů (138 milionů korun), a to v době, kdy již zastával současnou funkci, napsala dnes agentura Reuters.

Australská média již dříve informovala o tom, že společnost UGL zabývající se výstavbou a správou majetku hongkongskému vůdci v letech 2012 a 2013 zaplatila za akvizici konzultantské firmy DTZ Holdings. Leung v DTZ působil jako ředitel pro asijský region až do července 2012, kdy se stal vedoucím představitelem někdejší britské kolonie. UGL i Leung ústy svých zástupců odmítli, že by se dopustili něčeho protizákonného. Podle smlouvy s UGL se Leung zavázal k propagaci společnosti a poradenské činnosti.

Účastníci nedávných protestů se domáhali zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce.

Vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva nebo tři uchazeči.

Související