V doplňovacích volbách do britského parlamentu na východě Anglie získala své první poslanecké křeslo v Dolní sněmovně protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP). Vyplývá to z konečných výsledků čtvrtečního hlasování ve volebním obvodu Clacton v hrabství Essex.

Hlasování se v této tradiční baště konzervativců konalo kvůli demisi poslance Douglase Carswella, který opustil Konzervativní stranu, aby nově kandidoval za UKIP. Vyhrál výrazným náskokem, získal přes 59 procent hlasů, zatímco konzervativní protikandidát skončil druhý jen se 24 procenty hlasů.

"Od přeběhlíka od konzervativců Douglase Carswella se očekává, že poznamená historii tím, že se stane prvním poslancem UKIP," napsal v předstihu na svém webu britský list The Times.

Naopak v doplňovacích volbách na severu Anglie si poslanecké křeslo udrželi opoziční labouristé, avšak jen velmi těsně před UKIP. Klání o poslanecký mandát za Heywood a Middleton podle výsledků vyhráli labouristé s 11.633 hlasy, následovaní UKIP s přízní 11.016 voličů.

Výsledky podle agentury AP vyvolaly u tradičních představitelů britské politické scény mrazení v zádech, jelikož ukazují, že populistická strana UKIP je nyní s to oslovovat i labouristické voliče, nejen ty z řad euroskeptických konzervativců.

"Vzedmutí UKIP šokuje Westminster," uvedl web deníku The Financial Times. Jedná se o skvělý výsledek a všechny strany si nyní ve všech volbách musejí na UKIP dávat pozor, tvrdí web dalšího britského listu The Independent.

"Nyní je možné vše. Názor, mýtus, že jsme nějaká strana konzervativců v exilu, je pryč. Jsme další stranou, která pracuje pro celou Británii a všechny Brity, od zklamaných bývalých labouristických a konzervativních voličů po lidi, kteří se úplně odvrátili od politiky," prohlásil po svém vítězství třiačtyřicetiletý Carswell v televizní stanici Sky News.

Na menším počtu hlasů pro labouristy, než se očekávalo, se podepsala podle vedení jejich strany malá účast (36 procent). "U nás nebude ani špetka uspokojení, když jsme neoslovili voliče, kteří nakonec vůbec nehlasovali," řekl k výsledku v tradiční baště labouristů, okrsku Heywood a Middleton v oblasti Manchesteru předseda Labouristické strany Ed Miliband.

Vedení nacionalistické strany UKIP, která vznikla v roce 1993 a letos na jaře vyhrála volby do Evropského parlamentu v Británii, věří v úspěch i v parlamentních volbách v květnu 2015. Vstup UKIP do parlamentu bude jejím vstupem do vysoké britské politiky, citoval britský tisk předsedu strany Nigela Farage.

Volební výsledek podle UKIP ukázal, že strana sedm měsíců před parlamentními volbami představuje hrozbu jak pro labouristy, tak pro konzervativce premiéra Davida Camerona.

"Výsledky povzbudí poslance k tomu, aby si řekli, že v květnu budou mít větší šanci si zachovat své křeslo, když budou kandidovat za UKIP," řekl stanici BBC Farage. Kteří konkrétní politici by nyní mohli podle něj přejít k UKIP, ale neprozradil. "To je tajemství."

UKIP, která usiluje o omezení přistěhovalectví na ostrovy a o vyvedení Británie z Evropské unie, získává rostoucí počet voličů jako alternativa k zavedeným hlavním politickým stranám. Další poslanecké místo může získat při doplňovacích volbách 6. listopadu v obvodě Rochester a Strood, kde další přeběhlík od konzervativců k UKIP má v průzkumech výrazný náskok před kandidátem jeho někdejší strany. 

Související