Jedna z investičních pouček říká, že "trend is friend" a jít proti nastolenému trendu se nemusí vyplatit. Analytici ze Citibank společně s experty z Oxfordu v nové studii pojmenovali pět hlavních trendů, které budou ovlivňovat náš život v příštích letech. Tyto trendy budou mít zásadní význam také pro světové ekonomiky a finanční trhy, proto si je pojďme se stručnosti představit:

1) Prohloubí se globální integrace

Pokračující globalizace (někdo dává přednost termínu mondializace) by měla v příštích letech zvýšit počet demokraticky řízených států, rozšířit hranice pro volný pohyb osob/kapitálu, snížit celní překážky zahraničního obchodu, ještě více propojit jednotlivce přes sociální sítě a tak dále.

Všechny tyto změny by měly přispět k větší ekonomické a politické spolupráci. Na straně finančních trhů by tento proces měl vyústit v užší integraci, která podpoří (zahraniční) investice a přeshraniční pohyb kapitálu. Jen pro ilustraci dodejme, že například v Indii činila v roce 1990 cla na průmyslové výrobky 200 procent, o 20 let později se cla propadla na 10% úroveň se všemi pozitivními dopady na zahraniční obchod, investice nebo rozvoj technologií.

2) Světová populace (ještě více) zestárne

Kvalitnější zdravotní péče přispěla ke snížení míry úmrtnosti, čímž se zvýšil podíl starých lidí ve společnosti. Průměrnou očekávanou délku dožití zvyšují také lepšící se ekonomické podmínky v rozvojových zemích. V roce 1950 žilo na zemi 200 milionů obyvatel starších 60 let. Do roku 2050 se očekává, že šedesátníků a starších budou dvě miliardy.

S demografickými změnami inherentně souvisejí také změny v ekonomické struktuře a organizaci hospodářských činností. S tím, jak se bude snižovat počet ekonomicky aktivních obyvatel, se bude zvyšovat tlak na důchodové a zdravotní systémy. Lze proto očekávat, že sektor péče o seniory zažije v následujících letech silný boom, jehož začátek můžeme pozorovat už nyní.

3) Nové technologie budou kralovat

V souvislosti s novými technologiemi se často zužuje pozornost pouze na nové mobilní vymoženosti, sociální sítě, apod. Ke slovu však přicházejí technologie, jejichž dopad bude mnohem větší. Nanotechnologie, genetická léčba, GMO potraviny a 3D tisk jsou nejvýraznějšími adepty, kteří mají potenciál zásadně změnit naše životy.

Na příkladu 3D tisku lze ilustrovat, jaký (tržní) potenciál mohou tyto technologie mít. Aktuálně je tržní hodnota sektoru 3D tisku přibližně dvě miliardy dolarů. Do sedmi let by se jeho hodnota měla zvýšit na 12,5 mld. USD, jak předpovídají analytici Citi.

4) Zdrojem globálního růstu budou rozvojové země

Do konce roku 2030 by se světová ekonomika měla zdvojnásobit a do roku 2050 se očekává druhé zdvojnásobení. Tato ekonomická expanze však nebude mít původ v populačním růstu, ale v intenzivních faktorech hospodářského oživení.
Střední třída v Číně a Indii bude největší spotřebitelskou entitou na světě s obrovským tržním potenciálem. Do roku 2030 přeroste indická střední třída (1,2 mld.) tu čínskou (1,13 mld.), avšak Číňané by měli zůstat i nadále bohatší (21 tisíc USD per capita vs. 13 tis. v Indii).

5) Zvýší se expozice vůči systematickému riziku

Větší integrace a světová kooperace podporuje ekonomický růst, pomáhá zahraničnímu obchodu, investicím, šíření technologií. Je však spojena také se zvýšenou expozicí vůči systematickým rizikům. Globalizace svým způsobem vede k unifikaci, přičemž málo diverzifikované systémy jsou více zranitelné globálními šoky dopadajícími na všechny účastníky. Riziko se zvyšuje také tím, jak jsou na globální úrovni silně propojené dodavatelsko-odběratelské řetězce.

Například Thajsko, důležitý hráč na poli pevných disků, bylo v roce 2011 postiženo silnými lijáky, které přinutily mnoho společností k uzavření svých provozů. To vedlo k celosvětovému poklesu produkce pevných disků o 28 %, zisk Intelu v 4Q 2011 se kvůli tomuto výpadku propadl o jednu miliardu dolarů.

Všechny výše uvedené megatrendy mohou být pro investory zajímavou inspirací ohledně alokace aktiv v delším časovém horizontu. Stále totiž platí, že podceňovat trend se nevyplácí.