Stovky prodemokratických demonstrantů tábořily v noci na sobotu v ulicích Hongkongu poté, co místní vláda zrušila rozhovory se studentskými vůdci protestů plánované na pátek.

Demonstranti, požadující plně demokratické volby, se pod příslibem jednání tento týden z centra města stáhli, nyní již ale opět blokují dopravní komunikace. Atmosféra je podle agentury DPA napjatá, ale policie se zatím drží zpátky.

Protestující se v centru Hongkongu začali znovu shromažďovat v pátek večer. Policie, která již dříve nařídila demonstrantům, aby nepřekáželi provozu na hlavních dopravních tepnách, pohrozila protiopatřeními. Zatím ale žádná neprovedla.

"Máme s sebou stany, abychom ukázali, že jsme rozhodnuti zde dlouhodobě zůstat," řekl agentuře Reuters jeden z lídrů hnutí Benny Tai, který stanuje přímo naproti vládní budově.

Vůdci protestů v pátek upozornili účastníky blokády, aby se připravili na dlouhotrvající střety s policií. V některých případech svou nevoli vyjádřila i veřejnost kvůli dopravním zácpám.

Účastníci protestů žádají již dva týdny zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva nebo tři uchazeči.

Sobotu zahájili aktivisté ranním během na symbolickou podporu protestů. Svými tábory blokují ulice v obchodních čtvrtích Admiralty a Causeway Bay i přelidněné čtvrti Mongkok.

Související