Ukrajinský prezident Petro Porošenko v sobotu oznámil, že se v dalším týdnu v italském Miláně opět setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Informovala o tom agentura AFP. Jednat spolu mají o konfliktu na východě Ukrajiny, kde ukrajinská armáda bojuje s proruskými separatisty podporovanými Moskvou. Jak Porošenko uvedl, očekává, že rozhovory nebudou jednoduché.

V Miláně se 16. a 17. října koná evropsko-asijský summit ASEM, na kterém se sejdou nejvyšší představitelé téměř padesáti evropských a asijských zemí.

"Nemyslím si, že půjde o jednoduché rozhovory. Jsem na to zvyklý, mám množství zkušeností s velmi obtížnými diplomatickými jednáními. Jsem ale optimistou," řekl ukrajinský prezident novinářům. Jak dodal, k jeho jednání s Putinem se možná připojí i někteří evropští vůdci. Moskva podle něj hraje klíčovou roli v nastolení míru v jeho zemi.

Vůbec poprvé od Porošenkova zvolení letos v květnu se oba státníci potkali v červnu v Normandii při oslavách výročí vylodění spojenců. Podruhé Porošenko s Putinem osobně jednal koncem srpna v Minsku, a to i mezi čtyřma očima.

Jejich schůzka posléze vyústila v uzavření příměří mezi vládními jednotkami a povstalci na východní Ukrajině, klid zbraní je ale často porušován. Konflikt si podle OSN vyžádal více než 3600 mrtvých a asi 8500 raněných. Kyjev a Západ obviňují Rusko, že povstalce podporuje zbraněmi i přímo ruskými vojáky, což Moskva popírá.

Prezident odvolal doněckého gubernátora

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v sobotu také odvolal z funkce gubernátora Doněcké oblasti Serhije Tarutu. Informovala o tom agentura DPA. Tento podnikatel opakovaně kritizoval prezidentův mírový plán pro východ Ukrajiny, kde bojují vládní jednotky s proruskými separatisty.

Oligarcha Taruta, který patří do dvacítky nejbohatších Ukrajinců, byl do čela Doněcké oblasti jmenován v březnu, aby uklidnil situaci v tomto ruskojazyčném regionu po svržení prezidenta Viktora Janukovyče. To se mu ale nepovedlo. V parlamentních volbách, které se budou konat 26. října, Taruta kandiduje ve městě Mariupol.

Nástupcem Taruty se má stát generál Oleksandr Kichtenko, někdejší velitel jednotek ministerstva vnitra.

Související