V italském Janově v sobotu pokračoval chaos, který v pátek vyvolaly náhlé záplavy. Ulice zůstávají pod vodou, situaci navíc komplikuje pokračující silný déšť. Povodně si již v pátek vyžádaly nejméně jednoho mrtvého. Místní politici odhadují dosavadní škody na zhruba 200 milionů eur (5,5 miliardy korun). Informovaly o tom agentury APA a DPA.

Úřady prodloužily platnost nejvyššího stupně ohrožení až do pondělí. "Stále jsme ve stavu pohotovosti. Předpovědi (počasí) nejsou povzbudivé," uvedl šéf italské civilní obrany Franco Gabrielli.

Janovský starosta Marco Doria nyní čelí kritice kvůli údajné nepřipravenosti úřadů. Město přitom podobné záplavy zasáhly již v roce 2011, tehdy při nich zahynulo sedm lidí, upozornila agentura Reuters.

"Je skutečně alarmující, jak málo se toho za tři roky udělalo k ochraně Janova před další povodňovou katastrofou," uvedl Francesco Vincenzi, prezident italského svazu ANBI, který dohlíží na protipovodňová opatření.

Italský list Il Fatto Quotidiano označil situaci v Janově za "hanbu bez konce". Starosta Doria se podle agentury ANSA již v pátek omlouval obyvatelům za to, že městské úřady selhaly, když je včas nevarovaly před nebezpečím.

Související