Při několika bombových útocích zahynulo v sobotu v Iráku nejméně 46 lidí. Sebevražedný atentátník se odpálil severně od Bagdádu a usmrtil 11 osob a dalších 21 zranil, 35 Iráčanů pak přišlo o život při třech explozích v šíitských čtvrtích irácké metropole. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na místní policejní a lékařské zdroje.

Nejprve během dne odpálil útočník pás s výbušninami, který měl připevněný na svém těle, na trhu nedaleko města Tarmíja asi 30 kilometrů od irácké metropole. V oblasti došlo v uplynulých dnech k bojům mezi islamisty a iráckými bezpečnostními složkami. Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) obsadili rozsáhlá území v Iráku i v sousední Sýrii.

K dalším třem útokům došlo večer v Bagdádu. Nejprve explodovalo auto naložené vybušninami u kontrolního stanoviště na severu města a o život přišlo 13 lidí včetně tří policistů. Další výbuchy na rušných obchodních ulicích pak usmrtily 22 lidí.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, za podobnými atentáty ale v minulosti stáli sunniští radikálové z IS.

Islamistům se podařilo získat kontrolu zejména nad velkou částí největší irácké provincii Anbár. Tamní představitelé nyní podle BBC požádali iráckou vládu o okamžitou vojenskou pomoc s tím, že radikálové mohou celou provincii dobýt "během deseti dnů".

Související