V Texasu se ebolou nakazil ošetřovatel Thomase Erica Duncana, vůbec první oběti této choroby na území USA. Duncanovi, který 20. září s přestupem v Bruselu přiletěl z Libérie navštívit svou rodinu, diagnostikovali ebolu 30. září. Ve středu v Dallasu nemoci podlehl. Informuje o tom BBC.

Pokud se přítomnost viru v těle zdravotníka potvrdí dalším testem, půjde o první případ přenosu nemoci přímo na území USA.

"Víme, že by se druhý případ mohl stát skutečností, a na tuto možnost se připravujeme," řekl novinářům David Leakey z texaského úřadu státních zdravotních služeb. Pacient nyní podstoupí druhý test, který je pro definitivní potvrzení případné nákazy nezbytný.

První americkou oběť eboly - Liberijce Thomase Erica Duncana - hospitalizovala presbytariánská nemocnice v Dallasu minulou neděli. Před tím jej však lékaři po prvním testu poslali domů, kde přišel do styku s řadou lidí. Přibližně pět desítek potenciálně nakažených nyní nemocnice denně monitoruje. Mezi vyšetřovanými jsou i lidé, kteří o nemocného stejně jako druhý potenciálně nakažený muž pečovali.

Pět velkých amerických letišť kvůli ebole zpřísňuje zdravotní kontroly u cestujících mířících do země z Libérie, Sierry Leone a Guineje. Epicentrum nákazy se nachází právě v těchto třech afrických zemích. Doposud se nemocí nakazilo minimálně 8300 lidí a eviduje se 4033 obětí.

Související