V Pražské křižovatce začal 18. ročník konference Forum 2000, potrvá do středy. V zahajovacím projevu konference Michail Chodorkovskij řekl, že události roku 1989 by nebyly možné bez pražského jara 1968.

V Rusku nepřijde změna rychle, ale demokraté se tam musí pomocí malých kroků naučit budovat politickou třídu a demokracii. Podle něj existuje základ nové střední třídy, miliony podnikatelů, které je třeba politicky probudit.

Politická avantgarda a mlčící demokratická většina jsou odsouzeni ke sblížení. "Změna politického režimu v Rusku nepřijde přes noc s poklesem cen ropy, ale bude vyžadovat každodenní demokratickou rutinu," řekl Chodorkovskij.

Podle něho režim zašel příliš daleko na to, aby se snadno vzdal své moci. Ale izolace Ruska plošnými sankcemi režim jen posílí. Proto vyzval k cíleným sankcím na představitele režimu.

Evropské země a Spojené státy mohou podle Chodorkovského pomoci Rusku na cestě k demokratizaci. Ruské demokratické hnutí potřebuje podle něj spíše kultivovaný vliv západních zemí. "Mezinárodní sankce mohou být ošidným nástrojem," řekl Chodorkovskij, který dnes žije ve Švýcarsku, odkud se snaží podporovat opozici a demokratické změny ve své vlasti.

Unie zavedla už v létě sankce proti Rusku za jeho angažmá v ukrajinském konfliktu, v září je přitvrdila. Například ruské banky mají horší přístup na evropské finanční trhy, je omezen export určitého zboží do Ruska a zmrazen byl také majetek některých ruských občanů a firem.

Bývalý šéf ropného koncernu Jukos Chodorkovskij byl v roce 2003 zatčen a strávil deset let ve vězení za údajné daňové úniky a zpronevěry. Věznění někdejšího oligarchy kritici Kremlu označovali za mstu ruského prezidenta Vladimira Putina Chodorkovskému za jeho politické ambice a finanční pomoc ruské opozici. Loni se bývalý magnát dostal překvapivě na svobodu.

Nespokojená demokracie

Mottem letošního ročníku je "Nespokojená demokracie: čtvrt století od železné opony a Tchien-an-menu", čímž konference odkazuje na dva významné milníky roku 1989 - pád komunistických režimů ve střední a východní Evropě a rozdrcení studentských protestů v Pekingu.

O vlivu těchto událostí na další vývoj, stavu demokracie ve světě i aktuálních výzvách bude v Praze a dalších městech do středy diskutovat na dvě stovky osobností.

Vedle Chodorkovského mezi nejznámější osobnosti na konferenci patří běloruský disident Ales Bjaljacki, někdejší předseda španělské vlády José María Aznar, bývalý palestinský premiér Salám Fajad, ruský opozičník Grigorij Javlinskij či historik Andrej Zubov. Do Prahy přijede také rekordní počet více než 20 kubánských disidentů.