Ukrajinští vyšetřovatelé chtějí znovu pátrat po zbývajících ostatcích a majetku pasažérů malajsijského letounu MH17. Vrátí se proto na místo havárie letadla na východě země.

Podle nizozemské televize, kterou citovala agentura Reuters, se na tom shodli nizozemští a ukrajinští představitelé. Ukrajinské týmy by měly začít pracovat už v pondělí.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se zřítil 17. července. Nizozemští forenzní experti dosud identifikovali 272 obětí z celkového počtu 298 osob na palubě letounu. Dvě třetiny z cestujících byli Nizozemci. Těla zbývajících obětí se prý stále ještě nacházejí na místě tragédie.

Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek neskrýval své pobouření nad tím, že týmy nizozemských vyšetřovatelů zatím nemohly dokončit práci v oblasti, kde se letoun zřítil. Brání jim v tom neustálé boje mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou.

Nyní bylo domluveno, že vše, co ukrajinští vyšetřovatelé na místě najdou, předají nizozemskému týmu, který se nachází v Charkově.

Nizozemský bezpečnostní úřad OVV, který tragédii vyšetřuje, v září v předběžné zprávě označil jako příčinu pádu letadla zásah "množstvím vnějších objektů s vysokou energií". Ačkoliv dokument přímo neuvedl, že Boeing 777 sestřelila protiletadlová raketa odpálená ze země, jak se od první chvíle spekuluje, zjištění OVV tento závěr nicméně naznačují. Výsledky podrobnějšího zkoumání mají do jara příštího roku. 

Související