Západní sankce a ruská odpověď na ně v podobě zákazu západních potravin odlehčily od francouzského sýru či polských jablek nejen pultům ruských obchodů. Dopad sporu zakusili také astronauti na oběžné dráze, kteří jsou teď zbaveni oblíbených lahůdek. Tvrdí to aspoň moskevský list The Moscow Times, psaný v angličtině.

Ruský zákaz má "mírný dopad" na dovoz potravin na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), sdělil deníku Romain Charles z Evropské vesmírné agentury (ESA).

"Rodiny astronautů mívají možnost posílat svým blízkým na ISS dárky. Protože tyto dary se nesmějí vrátit na Zemi, vesměs vybírají nějaké lahůdky, sladkosti, sušené ovoce a podobně, které astronauti mají rádi," vysvětlil Charles a připustil, že "v tomto místě má ruský zákaz potravin jistý dopad".

Rodinné dárky totiž putovaly na oběžnou dráhu na palubě ruských nákladních raket, zásobujících ISS. Veškeré přípravy na vypouštění těchto raket jsou v ruských rukou - a Rusko v srpnu zakázalo dovoz masa, ryb, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny ze západních zemí v odvetě za sankce, kterými Západ potrestal Rusko za anexi Krymu a podporu separatistů na východě Ukrajiny.

Nicméně ruský zákaz se podle Charlese nikterak nedotkl "oficiální stravy" astronautů, obstarávané americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), ani lahůdkové krmě, kterou pro ESA připravují šéfkuchaři vyhlášených podniků, například restaurace Combal.Zero v italském Rivoli. Tyto pokrmy totiž na ISS dopravují americké nákladní lodě Dragon a Cygnus.

Vesmírné agentury připravují speciální stravu pro své kosmonauty či astronauty z řady důvodů. Některé pokrmy by bylo obtížné jíst ve stavu beztíže a strava je pečlivě kontrolována i kvůli výzkumu zdraví obyvatel orbitálního komplexu.

Na ISS nyní působí šest členů 41. expedice: ruský velitel Maxim Surajev, kosmonautka Jelena Serovová, kosmonaut Alexandr Samokuťajev, američtí astronauti Barry Wilmore a Reid Wiseman a Němec Alexander Gerst, jehož vyslala ESA.