Egyptský soud v úterý vynesl rozsudky smrti nad sedmi islamisty, které shledal vinnými ze zabití 25 vojáků na Sinajském poloostrově. Informovala o tom agentura AP.

Ta s odvoláním na organizaci Human Rights Watch rovněž uvedla, že bezpečnostní síly od víkendu zatýkají studenty, kteří se účastnili protestních shromáždění.

Hlavním obžalovaným byl jediný přítomný z odsouzených Ádil Habarra, který už je ve vězení na základě pravomocného odsouzení za účast na bombových útocích v roce 2004 v rudomořském letovisku Taba.

Podle úřadů je Ádil Habarra významným členem radikální islamistické skupiny Ansar Bajt al-Makdis, jež se inspiruje teroristickou sítí Al-Káida a přihlásila se k několika útokům na egyptské ozbrojené síly. Nepřihlásila se ale k zabití 25 vojáků, za něž byl nyní Habarra odsouzen.

Úterní rozsudek se týká loňského přepadení dvou mikrobusů, jimiž jeli policisté, kteří byli mimo službu. Útok se odehrál za bílého dne nedaleko příhraničního města Rafáhu několik dní poté, co bezpečnostní síly zabily stovky lidí během tvrdého zákroku proti protestnímu táboru, který v Káhiře založili stoupenci sesazeného prezidenta Muhammada Mursího. Armáda ho měsíc předtím zbavila moci po masových demonstracích žádajících jeho odstranění.

Všechny protesty postupně opadly, podle AP se ale se začátkem nového školního roku od víkendu konaly na mnoha univerzitách v zemi shromáždění studentů.

Bezpečnostní síly vtrhly nejméně na dvě velké univerzity, aby tyto demonstrace potlačily.

Mezinárodní organizace Human Rights Watch v úterý uvedla, že od soboty už bylo v Egyptě zadrženo více než 110 studentů. Policie je zatýkala doma i přímo během protestů v areálech vysokých škol.

Organizace vyzvala egyptské úřady, aby zadržené propustily. Zároveň dala najevo přesvědčení, že zatýkání je "podle všeho namířeno pouze proti mírumilovnému uplatnění svobody shromažďování studenty".

Související