Ocenění za svobodu myšlení, které uděluje Evropský parlament, získal Denis Mukwege. V úterý podvečer to oznámil předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. 

Mukwege je konžský gynekolog, který se stará především o oběti znásilnění a založil nemocnici Panzi v Bukavu v Demokratické republice Kongo. Bojuje proti sexuálnímu násilí jako válečné zbrani, z Konga ale musel uprchnout.

"Konference předsedů se jednomyslně rozhodla udělit Sacharovovu cenu Dr. Denisovi Mukwegemu z Demokratické republiky Kongo za jeho boj za ochranu žen," řekl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz při oznámení vítěze Sacharovovy ceny 2014. Dodal, že nešlo o rozhodnutí proti Euromajdanu.

Původně měli jméno laureáta říct už minulý čtvrtek. Kvůli rozpuštění euroskeptické strany bylo rozhodnutí o několik dní odloženo. 

O udělení Sacharovovy ceny se rozhodovalo mezi třemi posledními kandidáty. Byli mezi nimi konžský gynekolog Denis Mukwege, ázerbajdžánská aktivistka za lidská práva Leyla Yunys a hnutí Euromajdan. 

Leyla Yunys je vězněná aktivistka za lidská práva a ředitelka Ústavu pro mír a demokracii v Ázerbajdžánu. Podle aktivistů čelí vykonstruovaným obviněním z podvodu a vlastizrady, stejně jako její manžel a dalších padesát lidí. 

Hnutí Euromajdan zastupují novinář Mustafa Najem, muzikantka a vítězka soutěže Eurovize Ruslana Lyžyčko, aktivistka Jelizaveta Šepetylnykova a novinářka Tatjana Čornovil. Hnutí vzniklo loni v listopadu na hlavním náměstí ukrajinského Kyjeva na protest proti vládě Viktora Janukovyče.

Schulz ocenil i další dva finalisty. Zástupci hnutí Euromajdan budou pozváni na slavnostní předání ceny. Do Ázerbajdžánu zase Evropský parlament vyšle delegaci složenou ze všech politických skupin, aby Yunis podpořila v jejím boji za demokracii a svobodu v této zemi. 

V minulém roce získala cenu Malalaj Júsufzaiová, která je vyhlášena i letošní nositelkou Nobelovy ceny za světový mír spolu s indickým aktivistou Kailášem Satjárthím. 

Slavnostní předání ceny se koná 26. listopadu na zasedání ve Štrasburku. Vítěz získá také finanční odměnu 50 tisíc eur. 

Evropský parlament uděluje Sacharovovu cenu od roku 1988. Ocenění patří výjimečným organizacím nebo osobnostem, kteří bojují za lidská práva a základní svobody. Cena nese jméno sovětského vědce a disidenta Andreje Sacharova, který byl obránce lidských práv a nositel Nobelovy ceny míru.