Nepál v neděli omezil záchranné práce na místech, která tento týden zasáhla silná sněhová bouře a laviny. Agentura Reuters hovoří o 40 nadále nezvěstných. Podle nepálského serveru Sunday Times se v neděli posádkám čtyř vrtulníků podařilo dopravit do bezpečí 34 turistů, ale najít také těla tří dalších obětí.

Neštěstí si tak vyžádalo přes 40 mrtvých. Z výčtu státní příslušnosti pohřešovaných vyplývá, že by mezi nimi neměli být žádní Češi ani Slováci.

 

V pátek se ale diplomacii ČR stále nedařilo kontaktovat zhruba šest desítek Čechů, kteří pobývají v Nepálu. Také Slovensko prověřuje osud asi 25 svých občanů. Mezi mrtvými jsou podle dřívějších informací dva Slováci. Nepálské úřady kritizované za malou aktivitu v pátek oznámily zřízení orgánu koordinujícího záchranné práce a také plán na vytvoření systému včasného varování před nepříznivým počasím.

V Nepálu by podle aktuálního vyjádření Černínského paláce mělo být zhruba 181 Čechů. Ještě v pátek odpoledne neměly české úřady spojení na 83 Čechů. Ministerstvo zahraničí ve spolupráci se zastupitelským úřadem ČR v Dillí v pátek sestavovalo seznam českých občanů, kteří by se mohli nacházet v zasažené oblasti.

Věříme, že i přes odlehlost oblasti a nedostatečné pokrytí mobilním signálem se v nejbližší době podaří s většinou nezvěstných navázat kontakt, uvedlo v pátek ministerstvo. To také posílilo konzulární službu a je připraveno reagovat na případné požadavky nepálské strany a poskytnout efektivní pomoc zejména českým občanům.

Pro Čechy poletí v sobotu vrtulníky

Sněhové bouře a laviny udeřily tento týden ve středním Nepálu, vedle oblasti osmitisícovek Annapurna a Dhaulágirí zasáhly především údolí Mustang.

Týmy záchranářů pátraly po desítkách pohřešovaných, do bezpečí se během středy a čtvrtka dostalo víc než 200 osob, polovina ze zachráněných jsou cizinci. V pátek se podařilo zachránit asi sto lidí, z nichž jedenáct byli cizinci.

Ve výšce 4300 metrů uvízla vinou laviny také skupina sedmi Čechů pod vedením majitele CK Livingstone. Podle zástupce kanceláře v sobotu všichni odlétli vrtulníkem do Káthmándú a jsou už v bezpečí. 

Nepálský premiér Sušil Koirála po kritice malé aktivity úřadů nařídil vytvořit zvláštní výbor, který bude koordinovat a monitorovat průběh záchranných prací a bude připraven poskytnout vládní pomoc. Dohlížet bude na práci armády, policie, místních úřadů i soukromých záchranných týmů, které jsou do akce zapojeny.

Premiér rovněž slíbil, že úřady zavedou systém varování před špatným počasím. Sněhovou bouři, která tento týden zabíjela ve středním Nepálu, meteorologové předpovídali. Přeživší turisté si ale stěžují, že před kritickými povětrnostními podmínkami nebyli nijak varováni. "Ujišťuji, že vláda učiní vše, aby byla vytvořena střediska včasného varování na důležitých místech v zemi, především pak v Himálaji a podél velkých řek," prohlásil Koirála.

Nepálská policie v pátek tvrdila, že se podařilo dostat do bezpečí 385 turistů, mezi nimi 180 cizinců. "Domníváme, že všichni zbývající turisté, kteří jsou v oblasti, jsou mimo nebezpečí. Nikdo další nás se žádostí o záchranu nebo o informace nekontaktoval," sdělil AFP Binaj Ačarja z nepálského turistického svazu.

Agentura Reuters už v pátek ale napsala, že armáda odhaduje, že se pohřešuje 40 lidí. Pátrají prý po nich vojáci. "Bude to nejpečlivější pátrání, jaké jsme kdy podnikli. Vojáci budou prokopávat sníh, aby za sebou nenechali jediné tělo. Musejí pracovat rychle a skončit, než bude tma," sdělil agentuře vůdce armádních pátračů Nirandžan Šrestha.

Nepálská vláda odhaduje, že se pohřešuje více lidí - asi 35 turistů a 30 Nepálců.

Linka pro příbuzné nezvěstných

Vzhledem ke zlepšení počasí v oblasti Annapurny v pátek záchranáři rozšířili své operace, při nichž jim pomáhalo devět vrtulníků. Z okruhu kolem Annapurny v pátek evakuovali 40 horolezců a mají informace o dalších 50, kteří jsou v pořádku, ale odříznuti od okolního světa v jedné z místních vesnic.

Guvernér oblasti Mustang prohlásil, že do pátku chce mít zmapovány všechny skupiny horolezců, které se ocitly v nouzi. Pátrání se nyní soustřeďuje zejména na nejvyšší úsek turistické trasy s nadmořskou výškou okolo 5400 metrů.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR kvůli neštěstí zřídilo krizovou linku, na kterou se mohou obrátit rodinní příslušníci českých občanů, se kterými se dosud nepodařilo navázat spojení. Informace o možném pobytu českých občanů v zasažených oblastech lze sdělit na telefonní číslo ministerstva 224 182 425, případně přímo na linku Velvyslanectví České republiky v Dillí +91 99 10 99 94 60. Obě linky mají nepřetržitý provoz.

S nezvěstnými občany se snažíme navázat spojení, a to i za pomoci honorárního konzulátu ČR v Káthmándú a místních úřadů, uvedlo ministerstvo. Tomu napomáhá i evidence českých občanů, kteří se registrovali v takzvaného systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů cestujících do zahraničí) prostřednictvím webové stránky ministerstva. Počet dobrovolně registrovaných byl však pouze kolem 20 procent.

Až třítýdenní okruh kolem Annapurny patří mezi klasické himálajské trasy a zejména na jaře a teď v říjnu se na něj vydává mnoho turistů. Nynější počasí se sněhovými bouřemi, které je zde pro toto roční období netypické, přinesly do centrálního Nepálu dozvuky tajfunu Hudhud, který o víkendu udeřil na východní Indii.

Do Nepálu ročně vycestuje zhruba tisíc českých turistů. České cestovní kanceláře budou zájezdy do Nepálu v blízkých plánovaných termínech realizovat, vyhnou se však oblasti postižené nedávno sněhovými bouřemi a lavinami, sdělila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.