Krátce poté, co v jedné z ústeckých fabrik zrušil majitel program na výrobu elektromagnetů, začala Jitka Kantová sama doma po večerech vyrábět vitráže. Řezala skla a sestavovala z nich barevná okna. Tehdy byla amatér, dneska s manželem Richardem patří mezi českou špičku.

"Manželka po nějaké době chtěla, abychom do podnikání šli oba naplno, že nás výroba už uživí," vzpomíná na začátky Richard Kanta a doplňuje, že ženě pomohl její strýc, německý umělec, který jí zajistil odbornou stáž ve Stuttgartu.

V roce 1995 tak v Ústeckém kraji v obci Lubenec začala fungovala malá firma Skloart zaměřená na tvorbu a opravu uměleckých vitrážových oken. Vyráběla jich až tisíc za měsíc, živila sedmnáct lidí a zboží vyvážela do ciziny, především do zemí Beneluxu a Německa. Práce manželů Kantových je k vidění v hotelech, podhledech domů či ve výtahových šachtách.

Rozvoj firmy narušila ekonomická krize, kvůli které se objem výroby snížil na třicet skleněných výrobků měsíčně. A podnik ztenčil i počet zaměstnanců. "Naštěstí se v té době hodně lidí stěhovalo nebo samo odcházelo, takže jsme přímo my nemuseli propustit téměř nikoho," uvádí Kanta a doplňuje, že dnes se jejich firmě opět začíná dařit. Společně s manželskou dvojicí v podniku pracuje dalších šest lidí.

V současné době podnik měsíčně vyváží přibližně dvě stovky oken a jeho tržby se pohybují okolo pěti milionů korun ročně. Plní zakázky v Nizozemsku, v České republice nebo v Rusku. Kromě běžných objednávek Skloart také třeba opravil luxusní dům arabského šejka v Anglii. Momentálně zaměstnanci a manželé v dílně pracují na zakázce pro amerického umělce. "Naše okna pak budou vystavená v New Yorku," usmívá se Kanta. Navíc jejich tvorba bude reprezentovat Českou republiku na výstavě EXPO 2015 v Miláně.

Vedle podnikání se Kantovi aktivně věnují oživování vesničky Lubenec. Organizují dobrovolnické dny a založili občanské sdružení na záchranu místního gotického kostela z přelomu dvanáctého a třináctého století. Ten koupili od církve za jednu korunu.

"Na opravě se s námi podílí plno místních firem a třeba máme skvělého elektrikáře, který nám pomohl se slovy, že až jednou budeme mít peníze, tak mu je vrátíme," popisuje Richard Kanta a dodává, že dnes už má kostel například v pořádku statiku a podlahu, chybí dodělat strop.

Kromě duchovního stánku už manželé podobně zrenovovali gotickou rozhlednu, která stojí na kopci nad kostelem. Obě památky mají podle historiků velkou cenu, v kostele je například původní gotický presbytář a obě stavby jsou na místě bohatém na archeologické nálezy.

"Rádi bychom, aby byla v kostele výstava našich vitrážových oken a v patře regionální muzeum, protože jsme tady našli například egyptskou minci ze starověku nebo pečetidlo anglického prince," říká Kanta. Podle něj by si tak kostel na svůj provoz a další opravy vydělal sám.   

Aktivity manželů Kantových ocenila i odborná porota v soutěži Dobrý podnikatel, kterou vyhlašuje společnost Makro. Dvojice uspěla mezi sto třiceti jinými živnostníky. "Dokázali, že jsou schopni něco udělat pro svou obec, aby to, co umí, bylo vidět nejenom u nich doma," vysvětluje ředitel nákupu Makra a člen poroty Jan Žák. Makro jim věnovalo sto tisíc korun. A o využití financí mají manželé jasno – peníze vloží do další opravy kostela.