Zpravodaj MERIA (Middle East Review of International Affairs) přinesl jednu z prvních varovných zpráv. "K chemickému útoku došlo 12. července v kurdské vesnici Avdiko východně od města Kobani," napsal. "Po útoku byla nalezena těla kurdských bojovníků bez zranění střelnými zbraněmi, ale s rozsáhlými puchýři, bílými skvrnami, popáleninami na povrchu těla a pěnou u úst." 

Časopis MERIA zveřejnil také fotografie zranění. Na jejich základě experti usoudili, že se s největší pravděpodobností jedná o yperit, známý také jako hořčičný plyn, nebo některou z dalších zpuchýřujících bojových látek.

Podle arabsky psaného webu Al Modon existují důvěryhodní svědkové toho, že ISIS vybudoval sklad chemických zbraní v Raqqa. Má se za to, že tam byly dopraveny během června z území dobytého jednotkami Islámského státu v Iráku, především z Muthanny na severozápadě země.

Existenci těchto skladů chemických zbraní v Muthanně potvrdil i irácký diplomat v OSN Mohamed Ali Al-Hakim. Ze zprávy OSN vyplývá, že tam mohlo být okolo dvou tisícovek prázdných dělostřeleckých projektilů ráže 155 milimetrů kontaminovaných zbytky yperitu a především více než šest set kontejnerů se zbytky této látky. Jde o zbytky zásob z časů režimu Saddáma Husajna. Zprávy některých agentur, podle nichž byl v Muthanně mnohem nebezpečnější nervový plyn sarin, se ukázaly být mylné. 

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.